Отбелязването на годишнината от подвига на Христо Ботев и неговите четници започна в ранния следобед в местността „Йолковица“ край Враца, където е лобното място на поета-революционер. Там се състоя поклонение и групово изпълнение на негови стихове от ученици и студенти. Кметът на Враца Калин Каменов заяви за Радио „Фокус“, че градът пази жива традицията и паметта на поета-революционер Христо Ботев през цялата година. „С всички културни институции и училища в града успяваме да правим толкова много събития, така че духът на врачани да бъде на ниво целогодишно“, уточни Каменов и подчерта, че родолюбието трябва да се възпитава целогодишно. В 21.00 ч. на площад „Христо Ботев“ във Враца стотици граждани се събраха за провеждането на тържествена заря-проверка, на която слово произнесе президентът Румен Радев. Той посочи, че нашето време няма да роди Ботев. „Той е великан от друга епоха. Вярвам обаче, че продължаваме да носим в себе си част от духа на Ботев, че мнозинството от нас ще отхвърлят конформизма, че носим мъжество и характер да въздигнем отечеството си там, където заслужава да бъде“, заяви държавният глава. Румен Радев подчерта, че Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България е и ден на живите. „Той е нашата възможност да преоткрием неспокойния патриотизъм и парещото чувство за справедливост. Да продължим похода на достойните, който свързва свободните духом с неродените още българи. Поклон пред загиналите за свободата на Отечеството. Да живее България“, каза още Радев..
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева и народни представители присъстваха на тържествената заря-проверка в Кърджали. Сред официалните гости бяха и Пловдивският митрополит Николай, кметът и областният управител на Кърджали, представители на ръководствата на МВР, ДАНС, РД ПБЗН, съда и прокуратурата, граждани и др.
Тържествена заря-проверка се състоя и в родния град на Христо Ботев Калофер, както и Хасково, Велинград и Павел баня, а в Свети Влас бяха поднесени венци и цвета пред паметната плоча на поета-революционер.
В неделя – 2 юни, когато отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, с венци, цветя и различни инициативи в цялата страна ще бъде почетена паметта на героите, жертвалите живота си в името на Отечеството. Точно в 12.00 часа ще прозвучат сирените в памет на загиналите за свободата на България. Сирените за деня на Ботев за първи път се използват през 1948 г., когато се отбелязва 100-годишнината от рождението му.
Празникът за пръв път се отбелязва във Враца и Пловдив през 1884 година. Официално денят се отбелязва от 1901 г. на връх Вола. От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. като Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.