София. На 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в тази сфера. Празникът датира от 2006 г. ,когато Министерски съвет приема решение, с което обявява датата за Ден на българския спорт. Изборът на дата не е случаен. На 17 май 1894 г. в София пристигат първите 10 учители по физическо възпитание от Швейцария, които полагат основите на организираното спортно движени в страната ни след Освобождението. Те идват по покана на тогавашния министър на Народното просвещение Георги Живков.
Важни за българския спорт са имената на швейцарските учители Луи Айер, Жорж де Режибюс и Шарл Шампо.
Айер преподава физическо възпитание в Лом, Силистра и Русе. Главен треньор на юнашките дружества в страната. Въвежда спортовете лека атлетика, вдигане на тежести, борба, бокс. Ръководи техническата комисия при гимнастическия съюз „Юнак“. Участва в двете Балкански войни и намира смъртта си по фронтовете през Първата световна война при отбраната на Дойран.
Жорж де Режибюс е човекът, който въвежда футбола в България. Той донася първата футболна топка в страната през 1894 г.
Шарл Шампо учителства в Първа мъжка гимназия в София. Негова заслуга е и труд е вписването на България в Игрите на първата Олимпиада – Атина, провела се през 1896г. Той е сред основателите на софийско гимнастическо дружество „Юнак“. В гимназията започват да се провеждат редовни гимнастически занимания по предварително съставен план. Едно от помещенията е превърнато в гимнастически салон с гимнастически уреди.