Според отец спазващите поста грешат, като смятат, че само въздържайки се от някои храни са постигнали това, което се изисква от тях. „Смирявайки се, ние се мъчим да премахнем егото си, което ни пречи да видим човека отсреща, който е наш брат, Бог срещу нас, защото ние сме образ и подобие божие“, каза още Стилиян и добави, че някои християни, в стремежа си достигнат още по-голяма висота на духовно съвършенство, решават, че мога през първите три дни на първата седмица да не ядат и пият нищо, да се въздържат и от храна и от вода. На третия ден, в срядата, те обикновено отиват в храма, където причастяват със светена вода. Според отеца има хора, за които не е задължителен строгият пост като болните, бременни, малките деца, както и тези, които изпълняват тежък физически труд, но тези, които могат, е добре да го спазят такъв, какъвто трябва да бъде. В края на седмицата ние ще преживеем една празнична литургия на Тодоровден, когато хората ще се пречистят в храма, като задължително преди това са преминали през изповедта“, допълни свещеникът. Той отбеляза, че християните са позабравили тази част от православния свят и си мислят, че само католическият свят извършват това тайнство, а по думите му това не е така. През следващите седмици на поста християните могат да преминат и през по-лек режим на хранене. По средата на поста има една неделя, през която изнасяме кръста за поклонение, за да си припомни, когато кръста ни е прекалено тежък да спазим поста, нека си припомним кръста, който Христос е носим заради нас, да видим неговия или нашият е по-тежък.
Отец Стилиян коментира, че чрез поста, който е важен момент от духовния живот на православните християни, искаме да приближим по близо до нашия Бог - Иисус Христос. „Още от времето на прадядо Адам, когато е бил изгонен от райските полета, той е започнал за да плаче не по изгубения Рай, а по изгубената Божия любов. Тази любов, която ни липсва и която търсим, чрез която искаме да се доближим до нашия и твореца ни – Господ“, каза още отец Стилиян. По думите му затова, християните, спазвайки наредбите на канона, традиции и всичко онова, което ги прави православни хрстияни, е отредено навлизането на поста като път, като метод за извървяване на „пътя на пустинята на човешката душа“. „Тази пустиня трябва да пребродим, за да можем накрая да се поздрави с може би най-красивия поздрав „Христос воскресе“. Но за да стигнем до края ние трябва да се подготвим за срещата ни с нашия Господ Иисус Христос“, допълни Стилиян.
Според отеца за християните има подготвителни дни за поста, които са т. нар. Месни и Сирни заговезни. „На месните заговезни ние не само се отказваме от месо, но и се прощаваме с духовете на нашите предци. Това е един много важен да не забравяме, че и ние, живите, ще отидем при тях и заедно с тях, надявам се, ще отидем на правилното място. Следващата подготвителна неделя е Сирни заговезни или т.н. неделя за прошката, в която ние трябва да си простим и със самите себе си и с нашия Бог и най-вече да простим на близките си“, заяви свещеникът и добави, че всяка служба, започват с призив „Миром Господу помолимся„. „Така простени ние влизаме в 40 дневния пост по подражание на Господ Иисус Христос. Той също 40 дни преди да излезе на публична проповед е минал през „пустинята“, съблазните, изкушенията, за да покаже на хората, че човек може да се справи с тази нелека задача“, каза още отец Стилиян.
Деница ДИМИТРОВА