Страсбург./София. Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни върна пакет „Мобилност“ на ресорната транспортна комисия. Таяни обясни, че по пакета са представени 1224 предложения за изменения и са отправени многобройни искания за разделно гласуване на отделни части. Затова той се обърна към Комисията по транспорт с искане да филтрира измененията, преди да бъдат гласувани в пленарна зала. Председателят на ЕП заяви, че връща законодателното досие за да има ясен вот по ясни предложения. Антонио Таяни отрече решението му да е продиктувано от идеята за съзнателно протакане на законопроекта и призова Комисията по транспорт да проведе спешно заседание, за да можем през април пакетът да бъде гласуван в пленарна зала.
Новината за отлагането на законопроекта не разколеба превозвачите от Източна Европа, които се събраха на протест срещу пакета „Мобилност“ пред сградата на Европейския парламент в Страсбург. Стотици превозвачи от България, Румъния, Словения, Полша и Литва се събраха за втори път, за да заявят своето несъгласие с предлаганите промени. Най-ощетяващи за превозвачите ни и колегите им от другите източноевропейски страни са предложенията шофьорите да се връщат обратно всеки 4 седмици и забраната да спят в кабината на камиона. По данни на бранша в България има около 17 хил. транспортни фирми, с 66 хил. камиона, а пряко заетите са 120 хил. души. Протестът премина мирно, без камиони, без затваряне улици или блокиране на движението във френския град. За да подкрепят превозвачите ни на протеста присъстваха българските евродепутати Андрей Новаков, Сергей Станишев, Асим Адемов, Ангел Джамбазки, Филиз Хюсменова, Андрей Ковачев, Илхан Кючук, Момчил Неков и народните представители от БСП Димитър Данчев и Манол Генов.
Българските евродепутати Петър Курумбашев и Андрей Новаков определиха случващото се като положителна стъпка и дори „малка победа“. Според тях няма технологично време до края на мандата на този европарламент пакетът да бъде разгледан и одобрен от транспортната комисия и върнат в пленарна зала за гласуване. Въпреки това българските представители в ЕП остават нащрек, за да следят как продължава сагата със спорния законопроект. За по-умерена реакция призова колегата им Ангел Джамбазки. Той предупреди, че не трябва да се прибързва с хората и вувузелите и заяви, че в този момент са необходими разум и спокойствие. „Това не е победа и няма да бъде обявявана като такава. Това е частичен успех, който ни приближава към крайната цел, а именно отхвърлянето на тези вредни поправки и отхвърлянето на този вреден пакет“, заяви той.
Пред протестиращите превозвачи евродепутатът Андрей Новаков заяви, че българските представители в Европейския парламент ще се опитат да удържат докрай българския интерес по пакета „Мобилност“. Колегата му Момчил Неков също посочи, че битката против законопроекта продължава и призова всички заедно да покажат, че правата на транспортния бранш не могат да бъдат ограничавани.
Лидерът на ПЕС Сергей Станишев коментира, че решение на председателя на ЕП е важна стъпка към успеха, но в никакъв случай не трябва да се заблуждаваме, че въпросът е окончателно решен. По думите му е необходима мобилизация на всички нива, защото съотношението на силите в ЕП не е в наша полза и имаме да наваксваме много пропуснати възможности – както в ЕП, така и в Съвета на ЕС миналата година
Изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев заяви, че българските евродепутати са показали, че когато политиците са обединени, могат да защитават национална кауза. Благодаря и на колегите от Румъния, защото заедно с тях минаваме по този дълъг път. Заедно с тях не отстъпихме, не се предадохме. Благодарение и на техните усилия днес сме тук, спечелили малка битка, знаем обаче, че ще се търсят всякакви процедурни хватки този пакет да се пробута“, каза още той.
Превозвачи излязоха на протест и в София. Около 100-ина протестиращи се събраха пред храм-паметника „Александър Невски“, след което блокираха за кратко движението по ул. „Г. С. Раковски“, докато се придвижиха до сградата на Европейската комисия. Те носеха жълти жилетки и плакати с надписи: „Пакетът „Макрон”- началото на краят на ЕС!”, „Права за големите, ограничения за малките!“, „Западът-убива, Изтокът-умира!“. Пред сградата на Европейската комисия в България те скандираха „Оставка” и „Победа”.
Изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България Димитър Димитров, коментира, че ако законът „Макрон” влезе в сила, повече от 80 000 превозвачи ще бъдат засегнати. По думите му компромисните предложения по пакет „Мобилност 1“ досега са станали все по-тежки за превозвачите.
Зам.-председателят на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов коментира, че протестите срещу пакета „Мобилност“ ще продължат, докато нещата не станат нормални. Според него това, че пакетът е върнат в транспортна комисия, нищо не означава. Той отбеляза, че исканията им са да не се правят поправки, а проектозаконът да бъде изцяло пренаписан.
У нас премиерът Бойко Борисов също коментира казуса около пакет „Мобилност“. Той отбеляза, че макар и много трудно продължаваме да печелим малки битки по пътя да защитим справедливостта. „Да не се радваме предварително, а точно обратното, да се надяваме, че при следващото гласуване всички евродепутати от България ще гласуват и ще са там“, обясни той. Засега успяваме, но това не е даром, и е много трудно. Огромни усилия полагаме, всичко това можеше да мине онзи ден, ако още двама депутатите от България бяха отишли да си дадат гласа, но за съжаление не стана“, допълни Борисов.
Председателят на парламентарната Комисия по транспорт Халил Летифов заяви, че отпадането на пакета „Мобилност“ 1 от дневния ред на европарламента е успех, но предупреди, че бурята не е отминала. Според депутата от „Обединени патриоти“ Атанас Стоянов битката е отложена, но войната продължава. По думите му пакетът „Мобилност“ е крайъгълният камък за това ще я бъде ли Европа или не. Протестът премина мирно под засилено полицейско присъствие.