София. Парламентарната правна комисия ще гласува правила за избор на членове на Централната избирателна комисия. Това се посочва в дневния ред на заседанието на комисията. Парламентът прие последните промени в Изборния кодекс на 14 февруари. Повече от 12 часа продължиха дебатите в пленарна зала. Основна е промяната в преференциите - за евроизборите кандидатът трябва да получи действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота, а за парламентарните не по-малко от регионалната квота. Отпадна досегашното изискване за валидност на преференцията от минимум 7% от гласовете. Беше прието номерата на партиите да бъдат от 1 до 100, а на кандидатите за депутати, евродепутати и общински съветници - от 101 нагоре. Депутатите решиха за евровота машинното гласуване да бъде в поне 3000 секции, а за местните избори в най-малко 6000. Според измененията решенията на ЦИК ще се вземат с обикновено мнозинство, а не с 2/3 както досега. Отпаднаха предложенията за видеонаблюдение в секциите и за оповестяване на социологически резултати в изборния ден. Не беше приета идеята на БСП за актуализиране на списъците и тази на ДПС за агитация на майчин език и за отпадане на уседналостта.
От БСП призоваха държавния глава Румен Радев да наложи вето и сезираха Венецианската комисия. Часове след като промените минаха в парламента, омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще подаде жалба в Конституционния съд. Опозицията реагира остро на промените като заяви, че напуска парламента. БСП постави условие на ГЕРБ, че ще се върне в Народното събрание, ако последните промени в ИК отпаднат и се избере нов състав на ЦИК.
На 18 февруари след спешно заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, от партията обявиха, че ще върнат преференциите и ще задействат процедура за нова избирателна комисия. Същия ден промените бяха внесени, а председателят на правна комисия Данаил Кирилов насрочи заседание. Последните приети в зала промени в изборното законодателство още не са обнародвани. Въпреки редактирането на предложенията за преференциите и за ЦИК, БСП няма да влязат в пленарна зала.