София. Парламентарната правна комисия ще разгледа промените в Изборния кодекс на второ четене. Това предвижда дневния ред на заседанието на комисията. Промените в Изборния кодекс бяха внесени в деловодството на Народното събрание от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ на 16 ноември 2018 г. Преди тях изменения внесоха и от „Воля“. На вниманието на депутатите бе поставен общ законопроект, който бе приет на 12 декември миналата година. Сред предложенията бяха отпадане на номерацията на партиите в бюлетината и отлагане на машинното гласуване. Между двете четения постъпиха редица предложения, сред които на ГЕРБ, БСП, ДПС и „Воля“.
Сред предложенията на ГЕРБ е това на Анна Александрова, която предлага в случаите, когато за приемане на решение от избирателна комисия липсва необходимото мнозинство, да се смята, че е налице решение за отхвърляне, което подлежи на обжалване по реда на Изборния кодекс. Тя предлага още при отмяна на това решение ЦИК да постанови ново решение, което приема с мнозинство повече от половината от присъстващите членове.
От БСП предлагат актуализация на изборните списъци и изчистване на мъртвите души.
Дневният ред на заседанието предвижда още и проекторешението, внесено от БСП за избор на нов състав на ЦИК.
Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров и група народни представители предлагат при изборите за народни представители пред изборното помещение и в кабините за гласуване да се постави табло, на което с един и същи размер, вид и формат шрифт да са изписани имената на кандидатите на партиите по районните кандидатски листи. Те искат подобно нещо и за изборите за Европейски парламент, с разликата, че след името на всеки кандидат от кандидатска листа настояват да се посочи наименованието на предложилата го партия от състава на съответната коалиция.
Предложенията на ДПС между двете четения са свързани с избирателните секции извън страната. От партията искат избирателните секции извън страната да се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство и наличие на не по-малко от 20 избиратели, подали заявление. За местата, където няма дипломатическо или консулско представителство, от ДПС настояват секции да се образуват при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление. Предлага се регламентиране на случаите, в които кампанията се води на друг език.
На заседанието ще се демонстрира как работят машините за гласуване.