София. С 11 гласа „за“ и 11 „въздържали се“ Здравна комисия към парламента отхвърли промените в Закона за лечебните заведения, с които болница „Лозенец“ в столицата се преобразува в детско лечебно заведение. Окончателното решение за приемане или отхвърляне на законопроекта ще бъде взето от пленарна зала. Малко преди гласуването министър Кирил Ананиевнамекна за фалит на болницата. „Ситуацията в болница „Лозенец“ е такава, че дано да не стане късно и за Медицинския факултет на СУ, и за работещите там, и за студентите, дано да не бъде късно да вземаме решения. После някой друг ще носи отговорност за това, което се случва“, каза министърът на здравеопазването по време на обсъждането на промените в закона в парламентарната Комисия. По думите му особено наложително е изграждането на единна структура, която да предоставя комплексни медицински услуги за деца и която да обединява всички специалисти, работещи с деца в името на тяхното здраве. Според него с преструктурирането на болницата няма да има проблем нито за студентите и преподавателите по медицина в Софийския университет, които ползват базата на болницата за обучение, нито за лекарите.
Председателят на Комисията и депутат от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова заяви, че ГЕРБ ще подкрепи внесените промени. Тя посочи, че едва ли има някой, който да се противопостави на идеята за създаване на многопрофилна национална детска болница, което е мечта на българските педиатри от години. „Аз самата заявявам, че съм част от инициативния комитет“, допълни д-р Дариткова. Председателят на Здравна комисия заяви, че по никакъв начин не се засягат интересите на СУ „Св.Климент Охридски“ и припомни, че акредитацията на унивиреситета е валидна 6 години.
По промените се въздържаха членовете на комисията от опозицията в лицето на БСП и ДПС. Изненадата дойде от коалиционния партньор на ГЕРБ - „Обединени патриоти“, които също се „въздържаха“ по промените. Заместник-председателят на Комисията по здравеопазване и депутат от ПГ на „Обединени патриоти“ Георги Колев заяви, че преструктурирането на болница „Лозенец“ не е обсъждан на коалиционен съвет и добави, че толкова важен въпрос трябва да бъде обсъден. Той посочи, че за да се стартира такъв значим проект, е необходимо да има ясна формулирана цел. „Няма спор на тази маса, че е крайно необходима една такава национална детска болница“, каза още Колев и добави, че спорът е в пътищата за постигането на тази цел. От ПГ на „БСП за България“ предложиха законопроектът да бъде отложен. Заместник-председателят на Комисията и депутат от БСП доц. Георги Йорданов заяви, че промените в Закона за лечебните заведения има идея за преструктурирането на болница „Лоценец“, но липсва концепция за създаване на детска болница. „Разликата между идеята и концепцията е един финансов план за осъществяване на идеята. Имаме ли финансов план? Надявах се, че г-н Ананиев, като един от съвременните финансисти на България, ще ни представи финансов план“, каза още доц. Йорданов.
Деница КИТАНОВА