София. Парламентът одобри откриването на Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. „За“ проекторешението на Министерски съвет гласуваха единодушно 87 народни представители. Предвидено е решението да влезе в сила от 1 януари 2020 г. Основен мотив за откриване на самостоятелно висше военновъздушно училище е нарастващата необходимост от промяна на модела за подготовка на специализирани кадри, отговарящи на съвременните изисквания на Военновъздушните сили и авиацията. Предвижда се Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ да е държавно висше военно училище, създадено на базата на сегашния факултет „Авиационен“ на Националния военен университет „Васил Левски“ – Велико Търново. Висшето военновъздушно училище ще е структура на пряко подчинение на министъра на отбраната – държавно висше военно училище със седалище Долна Митрополия, ще има свое знаме, печат и празник на 25 май. Предметът на дейност на училището включва обучение на курсанти и военнослужещи за придобиване на висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ в професионално направление „Военно дело“ от област на висшето образование „Сигурност и отбрана“ по специалности от регулираната професия „Офицер за тактическо ниво на управление“, както и по специалности от областите на висшето образование „Социални стопански и правни науки“, „Технически науки“ и „Сигурност и отбрана“. В училището ще се обучават студенти за придобиване на висше образование на образователно-квалификационни степени „бакалавър“ и „магистър“ по акредитирани професионални направления от областите на висшето образование: „Социални, стопански и правни науки“ и „Технически науки“. В новото училище ще могат да се извършва обучение за придобиване на висше образование на образователна и научна степен „доктор“ по акредитирани докторски програми, обучение за повишаване на квалификацията, специализирано обучение, придобиване на квалификация и професионална подготовка на военнослужещи, цивилни служители, служители от други министерства и ведомства и на граждани при условия и по ред, определени с акт на министъра на отбраната. Началникът на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ упражнява правомощия на ректор по Закона за висшето образование.
След приемане на решението министърът на отбраната Красимир Каракачановпосочи, че днес е добър ден за българската авиация. Вицепремиерът благодари на депутатите и на министър-председателя Бойко Борисов. „Ако не беше решителната намеса на министър-председателя може би щяхме да продължим да работим още и да изтървем и тази учебна година. Неговата заслуга е ясна в този случай. Благодаря и на МОН“, допълни Каракачанов и отбеляза помощта на Комисията по отбрана в лицето на нейния председател ген. Константин Попов. „Факт е, че отново даваме възможност да се възроди едно от висшите ни военни училища, което има своята традиция, възпитала стотици, бих казал хиляди кадри“, заяви Красимир Каракачанов. Той обърна внимание, че винаги е бил за това да се възстанови наборната военна служба. По думите му, когато това се случи, ще се наложи да възстановим и Висшето артилерийско училище в Шумен.
В рамките на разискванията в зала председателят на Комисията по отбрана и депутат от ГЕРБ ген. Константин Попов посочи, че създаването на Военновъздушното училище е стратегическо решение и дава знак за бъдещето на българската авиация. „Защо България заслужава да има военновъздушно училище? Може би малко емоционално, но тук е мястото да кажа, че в българския ген има нещо заложено, което е видно от нашата история. Българската авиация има наистина славна история, славни традиции“, каза още ген. Попов и посочи, че българите са използвали първи самолета като бойно средство.
Депутатът от ГЕРБ вицеадмирал Пламен Манушев призова командването и военното ръководство на армията да подберат правилния човек начело на Военновъздушното училище, за да не остане то на книга. Той отправи призива си и към командира на ВВС. Според него ще се изискват години труд от всички, които работят там, за да се направи всичко. Манушев пожела на летците попътен вятър и да няма много подводни камъни.
Народният представител от „Обединени патриоти“ и от 15-ти МИР Плевен д-р Калин Поповски изрази мнение, че има перспектива Висшето военно училище да стане стратегически център за обучение на Балканския полуостров. „Днес правим един ход, с който изправяме една несправедливост, нанесена 2002 г. на Висшето военновъздушно училище град Долна Митрополия, Плевенска област. Освен, че тогава му беше отнет статутът на самостоятелно висше учебно заведение, и се превърна в един факултет с отмиращи функции“, коментира още д-р Поповски.
Деница КИТАНОВА