След приемане на решението министърът на отбраната Красимир Каракачановпосочи, че днес е добър ден за българската авиация. Вицепремиерът благодари на депутатите и на министър-председателя Бойко Борисов. „Ако не беше решителната намеса на министър-председателя може би щяхме да продължим да работим още и да изтървем и тази учебна година. Неговата заслуга е ясна в този случай. Благодаря и на МОН“, допълни Каракачанов и отбеляза помощта на Комисията по отбрана в лицето на нейния председател ген. Константин Попов. „Факт е, че отново даваме възможност да се възроди едно от висшите ни военни училища, което има своята традиция, възпитала стотици, бих казал хиляди кадри“, заяви Красимир Каракачанов. Той обърна внимание, че винаги е бил за това да се възстанови наборната военна служба. По думите му, когато това се случи, ще се наложи да възстановим и Висшето артилерийско училище в Шумен.
В рамките на разискванията в зала председателят на Комисията по отбрана и депутат от ГЕРБ ген. Константин Попов посочи, че създаването на Военновъздушното училище е стратегическо решение и дава знак за бъдещето на българската авиация. „Защо България заслужава да има военновъздушно училище? Може би малко емоционално, но тук е мястото да кажа, че в българския ген има нещо заложено, което е видно от нашата история. Българската авиация има наистина славна история, славни традиции“, каза още ген. Попов и посочи, че българите са използвали първи самолета като бойно средство.
Депутатът от ГЕРБ вицеадмирал Пламен Манушев призова командването и военното ръководство на армията да подберат правилния човек начело на Военновъздушното училище, за да не остане то на книга. Той отправи призива си и към командира на ВВС. Според него ще се изискват години труд от всички, които работят там, за да се направи всичко. Манушев пожела на летците попътен вятър и да няма много подводни камъни.
Народният представител от „Обединени патриоти“ и от 15-ти МИР Плевен д-р Калин Поповски изрази мнение, че има перспектива Висшето военно училище да стане стратегически център за обучение на Балканския полуостров. „Днес правим един ход, с който изправяме една несправедливост, нанесена 2002 г. на Висшето военновъздушно училище град Долна Митрополия, Плевенска област. Освен, че тогава му беше отнет статутът на самостоятелно висше учебно заведение, и се превърна в един факултет с отмиращи функции“, коментира още д-р Поповски.
Деница КИТАНОВА