Докладът за избор на нов многоцелеви изтребител за Военновъздушните сили бе внесен в края на миналата година в Министерския съвет от министъра на отбраната Красимир Каракачанов и от министъра на икономиката Емил Караниколов. Документът е изработен от междуведомствената експертна комисия и политико-военната група за избор на нов изтребител. Парламентът отхвърли и предложението на лидера на "Атака" Волен Сидеров страната ни да преговаря с всички държави, които имат интерес и с Руската федерация, както и ако се стигне до сделка между САЩ и България за F-16, самолетът да бъде предоставен безвъзмездно.
Преди да бъде взето това решение в парламента се проведе близо 4-часов дебат по темата.
Първоначално от БСП поискаха премиерът Бойко Борисов да присъства в зала, а ГЕРБ отговориха на това като настояха и президентът Румен Радев като върховен главнокомандващ също да дойде за разискванията. Дори се стигна до 30-минутна почивка, но до пристигането на премиер и президент не се стигна.
В рамките на дебата председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че цени качествата на летеца Румен Радев, който дава експертиза, че най-доброто е F-16. Цветанов обясни, че има промяна, когато Румен Радев е политик и е номиниран от една политическа сила и има обвързаности с нея. „Днес българският парламент трябва да вземе важно стратегическо и политическо решение“, каза Цветанов. Председателят на ПГ на ГЕРБ посочи, че 10 са държавите-членки на НАТО в ЕС, закупили F-16, а само 2 „Грипен“. Цветанов обърна внимание, че няма никакъв скрит разход от страна на САЩ, а при друго решение за сделка ще трябва да гадаем за допълнителния разход. Цветанов припомни, че когато през юни 2018 г. българският парламент гласува инвестиционния разход за закупуване на нов тип боен самолет и даването на мандат на правителството за преговори, това е било подкрепено от всички парламентарни групи без „Воля“. „Никой не знаеше кой ще е изборът, който ще предложи работната група“, посочи Цветанов и добави, че тук вече остават въпросителните за това дали някой не е защитавал други интереси. „Президентът Радев проявяваше голям интерес за всички процедури, които течаха последните няколко седмици, когато той направи призив за радиомълчание, но той искаше да има цялата информация за работната група“, поясни Цветанов.
Председателят на Комисията по отбрана и депутат от ГЕРБ ген. Константин Попов поясни, че ако се говори национално отговорно и се поемат обещания към армията и ВВС, ще трябва да се подкрепи предложението за преговори за F-16. „Пакетът, който ни се предлага от САЩ, превръща самолета във високотехнологична бойна система с възможности за сериозна защита“, поясни ген. Константин Попов. По думите му преимуществото на това предложение, което трябва да се гласува, е че ще продължи модернизацията на ВВС.
Сред партиите от коалицията „Обединени патриоти“ мненията за новия самолет бяха разнопосочни.
Председателят на ПГ на „Обединени патриоти“ и лидер на Атака Волен Сидеров предложи страната ни да преговаря с всички държави, които имат интерес и с Руската федерация, както и ако се стигне до сделка между САЩ и България за F 16, самолетът да бъде предоставен безвъзмездно, което бе отхвърлено от пленарна зала. По думите на Сидеров, ако се приеме решението, както сега е представено, политиците се фиксират, ограничават и предрешават вече една сделка, която не се знае дали е добра. „Има един фолклорен израз, че в България всички разбират от политика и от футбол“, коментира той и уточни, че всички разбират и от самолети.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов заяви, че депутатите му категорично ще гласуват против решението, тъй като то по никакъв начин няма да обезпечи суверенитета на българското въздушно пространство. По думите му единственият начин за защита на нашето въздушно пространство е чрез ракетни бази. Симеонов коментира, че другата причина да не подкрепят предложението е, че се нарушава парламентаризмът на страната и тя вече се превръща в нещо доста по-различно от парламентарна република. Според него е явно желанието е да се извърши политически пирует и да се прехвърли отговорността към Народното събрание. „Когато се изопачават първоначалните условия в полза на един от участниците, това е позорно, унизително“, допълни той. Симеонов заяви, че не трябва да се нарушават цената, техническите параметри на инвестиционното предложение.
От своя страна заместник-председателят на ВМРО Милен Михов коментира, че ако се обяви нова процедура за избор на боен самолет, след година и половина пак ще обсъжда същото и ще се изхарчат много народни пари за поддръжка на старата авиация. „Със сигурност това ще доведе до две неща. След година и половина ще бъдем пак тук и ще обсъждаме същото и второто ще изхарчим много народни пари за поддръжка на старата авиация“, заяви още Михов. Той обясни, че страната ни е добър партньор на НАТО.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обърна внимание, че стратегическото за България решение за F- 16 ще се вземе от ГЕРБ, ДПС и ВМРО. Тя зададе дали това прилича на нова управленска коалиция. „Уважаеми български граждани, днес наистина е важен ден за България. Рядко в парламента се взимат такива стратегически решения с дългосрочен резултат. Гласуването изглежда е вече предрешено. Вероятно това решение ще мине. По начина, по който българското правителство проведе тази процедура, убедена съм, злепостави американските ни партньори от САЩ. Второ, злепостави България пред европейските ни партньори, като отказа разговори с държави-членки на ЕС, европейски фирми за продължаване на тази процедура. Трето, може би най-важното – без да знаем с колко надхвърля решението на НС“, допълни Нинова. По думите ѝ това взема неопределено количество пари от всички български данъкоплатци в разрез с решението на парламента. „Тази процедура и това решение добави допълнително вода в мелницата на междуинституционалната война "управляващи – президентска институция". Четвърто за държавността – тежък удар, след като изпълнителната власт кара законодателната да ѝ даде правомощия да не изпълнява законите на България“, каза Нинова.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че категорично подкрепя решението и групата му ще гласува „за“. По думите му, когато става въпрос за национална сигурност, няма място за популизъм. „Когато се говори по темата, не трябва да има популизъм. Говорим за купуване на сигурност, не за купуване на техника“, посочи Карадайъ.
От „Воля“ упрекнаха политиците, че „никой не го е еня за интересите на българските граждани“. От партията обявиха, че ще инициират референдум за F-16.
От висшето военно ръководство потвърдиха необходимостта от придобиване на нов боен самолет за българските ВВС.
Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов посочи, че ако закупим F-16, ще имаме най-модерния самолет от всички балкански държави. По думите му разходите по проекта за инвестиционен разход за изтребители са в рамките на плана за 2% от БВП, те не са допълнително от бюджета за пенсии, образование, здравеопазване. Каракачанов подчерта, че това е лъжа, и трябва да бъде чуто ясно. „Категорично съм против нов конкурс, защото ще обречем ВВС на никакво решение“, подчерта военният министър. „Ние предложихме избиране на един от партньорите и започване на преговори“, каза той. „Решението за F-16 е с изтребители и оборудване, един договор с една страна, така не си зависим от трета страна“, посочи Красимир Каракачанов.
Пред журналисти той допълни, че първата среща за F-16 със САЩ ще бъде на 14 февруари в Брюксел.
Междувременно и председателят на АБВ Румен Петков излезе с позиция в деня на гласуването на проекторешението. Той се обърна към народнитепредставители и заяви, че това е денят, в който всеки от тях ще се постави или в услуга на чужди интереси, или в защита на българската държава и парламент, който има плачевно доверие сред нашите сънародници. „Заявявам, че АБВ държи веднага след гласуването, ако то бъде утвърдително, да бъдат извадени поименно тези, които го подкрепят, за да са ясни имената на предателите, на тези, които загробват военновъздушните ни сили и на тези, които са готови да слугуват временно на всички“, заявява още Румен Петков.
Решението на българския парламент беше приветствано от посолството на САЩ в България и от фирмата-производител Lockheed Martin. "Очакваме да продължим да укрепваме стратегическото си партньорство с България, нашият съюзник в НАТО", посочват от американското посолство. От Lockheed Martin отчетоха, че изтребителите F-16 отговарят напълно на отбранителните нужди на България и НАТО.
Деница КИТАНОВА