София. Парламентът прие окончателно Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г.
Приходите в бюджета на ДОО са в размер на над 11,7 млрд. лева, разходите също. Бюджетът за следващата година е балансиран, с нулев дефицит. Приходите от осигурителни вноски са в размер на над 7,4 млрд. лева. Разходите за пенсии са в размер на над 9,9 млрд. лева, а тези за социални помощи и обезщетения - над 1,6 млрд. лева.
Малко повече от 5,1 млрд. лева са приходите във фонд „Пенсии“ за 2019 г., a тези по бюджета на фонд „Пенсии, несвързани с трудова дейност“ са над 296 млн. лв. Малко над 217 млн. лв. са приходите в бюджета на фонд „Трудова злополука и професионална болест“. Приходите на фонд „Общо заболяване и майчинство“ са в размер на 1 137 018 лв. А приходите по бюджета на фонд „Безработица“ са повече от 315 млн. лв.
1200 лева ще бъде таванът на пенсиите от 1 юли 2019 г.
С 5.7% ще се увеличат пенсиите от 1 юли 2019 г. От същата дата минималната пенсия ще бъде 219,43 лв., като дотогава ще остане 207,60 лв.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица ще бъде 560 лв.,а максималният – 3000 лв. А минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители ще бъде 400 лв.
Без промяна остава обезщетението за безработица и майчинството през 2019 г. Настоящото равнище на минималното обезщетение за безработица е 9 лв. на ден, максималното - малко над 74 лв. 380 лева остава размерът на обезщетението за отглеждане на малко дете на възраст от една до две години. Запазва се и размерът от 540 лв. на еднократната помощ при смърт на осигурено лице, на която имат право съпругът или съпругата, децата и родителите.
След приемането на бюджета на ДОО министърът на труда и социалната политика Бисер Петков коментира, че средният размер на пенсията на един пенсионер през следващата година ще нарасне с 24 лева, в резултат на индексирането на пенсиите с 5.7% и по-високата тежест на осигурителния стаж и ще достигне 386,27 лева. „Искам дебело да подчертая, че индивидуалният размер на пенсиите и на другите осигурителни плащания зависи от приноса и осигурителното поведение на всеки“, посочи той. По думите му максималният размер на пенсията ще позволи над 40 хил. пенсионери, чиито пенсии сега са ограничени от тавана, от 1 юли следващата година да получат пълния размер на пенсиите си. Петков обясни, че пенсиите от началото на следващата година ще се изчисляват по нов начин, който ще улесни бъдещите пенсионери при упражняване на правото им на пенсиониране. Той изрази увереност, че депутатите днес са приели реалистичен финансов план на осигурителната система за следващата година, който гарантира осигурителните права и социалната сигурност на българските граждани. „Дългите и на моменти разгорещени дебати по бюджета на ДОО доказват, че въпросът за пенсиите е първостепенен политически въпрос“, коментира той. „Няма как да не е така след като в осигурителната система се осигуряват 2,8 млн. работещи българи. За над 2,1 пенсионери тя осигурява основният им доход“, посочи Бисер Петков. Той подчерта, че приходите от осигурителни вноски в бюджета на ДОО за следващата година нарастват с около 15% и покриват 2/3 от осигурителните плащания. По думите му само преди 3 години те са финансирали по-малко от 50% от разходите по бюджета на ДОО. Според него по-голямата финансова автономност и по-малката зависимост на бюджета на ДОО от държавния бюджет е безспорно достойнство. „Минималната работна заплата е и минимален осигурителен доход. Този подход води до увеличение с 4.7% на средния минимален осигурителен доход“, каза още Бисер Петков.
Биляна ИВАНОВА и Цветилена СИМЕОНОВА