София. Парламентът прие промени в Закона за социално подпомагане на първо четене. На вниманието на депутатите бяха предложени три законопроекта: на ГЕРБ, на БСП и на „Обединени патриоти“. Бяха приети законопроектите на управляващата партия и нейните коалиционни партньори. Депутатите отхвърли този на БСП. Приетите с 93 гласа „за“, 1 „против“ и 8 „въздържал се“ предложения на ГЕРБ предвиждат получаването на месечни социални помощи да се обвързва с полагане на общественополезен труд от безработни лица в трудоспособна възраст, освен в случаите на майчинство или когато здравословното състояние на лицето не позволява това. От управляващата партия предлагат още помощите да се обвържат и с редовното посещение на детска градина или училище от детето или ученика в задължителна предучилищна или съответно училищна възраст, съобразно формата на организация или на обучение, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние. В заключителните разпоредби от ГЕРБ предлагат промени и в Закона за семейните помощи за деца. Те настояват месечните помощи за дете до завършване на средно образование да се прекратяват, ако в рамките на един месец от учебната година са допуснати повече от три дни отсъствия от дете, посещаващо група за задължително предучилищно образование, и от пет учебни часа за учениците.
Народните представители приеха с 93 гласа „за“, 6 - „против“ и 3 „въздържал се“ се сходни текстове, предложени от „Обединени патриоти“. Патриотите предлагат получаването на месечни социални помощи да се обвързва с полагането на общественополезен труд, участието в програми за ограмотяване и повишаване на квалификацията или спазване на мерки за въздействие и възпитание. Патриотите дават и дефиниция на понятието недобросъвестно получени средства от социални помощи. Това е налице, когато за получаването им не са изпълнени или са нарушени изискванията на закона или други норми, включително, когато получателят притежава имущество, което не съответства на заявените от него доходи. В отхвърления законопроект на БСП се предлагаше получаването на социални помощи да е обвързано и те да се изплащат само ако децата редовно посещават подготвителни групи за задължително образование или училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното им състояние.
В рамките на дебата народният представител от ПГ на „Обединени патриоти“ и член на ръководството на „Атака“ Павел Шопов заяви, че внесените промени в Закона за социално подпомагане от ГЕРБ, БСП и „Обединени патриоти“ са еднакво ценни да бъдат приети на първо четене. Според Шопов между двете четения може да се направи компилация между тях. „Важното е, че се стига до обществената и политическата воля да се решават проблемите. Ето изведнъж – три законопроекта все в една насока, все в една връзка. И трите законопроекта целят едно и също. Целят интеграцията, която на определени уязвими групи от населението не може да бъде по-успешна от това децата на тези уязвими групи да посещават училище и всъщност така да се интегрират“, каза Шопов.
Заместник-председателят на Социална комисия и депутат от ГЕРБ Светлана Ангелова посочи, че няма как да подкрепи промените на БСП в Закона за социално подпомагане, тъй като те предлагат да отпаднат всички социални помощи. „Няма как да подкрепим законопроекта на БСП. Не защото са в опозиция, не защото ги няма. Техният законопроект гласи следното: „ако децата редовно не посещават училище, задължителна предучилищна форма на обучение, родителите се лишават от всички видове социални помощи в Закона за социалното подпомагане“. Лишавайки от всички видове социални помощи, тези безработни лица на социално подпомагане автоматично отпадат от здравно осигуряване“, посочи Ангелова.
Подобно бе мнението и на лидера на НФСБ Валери Симеонов, който определи като прекалено повърхностен и действително с явно популистко предназначение законопроекта на БСП. „Той не подлежи на каквото и да било обсъждане“, допълни Симеонов и посочи, че не приема упреци за политически елемент във внасянето им. По думите му промените на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ в Закона за социално подпомагане са полезни и в отговор на очакванията на българското общество.
Председателят на Социална комисия и депутат от ДПС д-р Хасан Адемов посочи, че доминиращи трябва да бъдат подкрепящите мерки за връщане на децата в училище. Председателят на Социална комисия разкритикува и трите законопроекта и посочи, че ДПС няма да подкрепи промените в Закона за социално подпомагане. „Резултат дават именно подкрепящи мерки", каза д-р Адемов.
Деница КИТАНОВА