София. Макар и пленарното заседание да не започна от първия път повече от 12 часа парламентът работи по промените по Изборния кодек, които се приемат 100 дни преди вота през май. Промените в Изборния кодекс бяха внесени в деловодството на Народното събрание от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ на 16 ноември 2018 г. Преди тях изменения внесоха и от „Воля“. На вниманието на депутатите бе поставен общ законопроект, който бе приет на 12 декември миналата година.
Най-спорния текст бе вдигането на прага на преференциите изборите. Депутатите решиха за евровота преференциите да са валидни, ако кандидатът е получил действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота. За парламентарните избори предпочитанията ще се считат за валидни, ако кандидатът е получил действителни гласове не по-малко регионалната избирателна квота. След приемането на този текст от ВМРО призоваха президентът да наложи вето на Изборния кодекс в частта за преференциите. В рамките на дебата лидерът на БСП Корнелия Нинова призова президентът да наложи вето на целия Изборен кодекс. Тя обяви, че БСП ще го атакува във Венецианската комисия, Констиуционния съд и подчерта, че ГЕРБ се опитват да фалшифицират изборите. „Обръщаме се към всеки българин, който иска да бъде свободен. Към всички свободомислещи, леви, десни, центристи. Ние сме различни идеологически, но нека всички се обединим днес, защото днес имаме кауза за обединение и тя е да спрем диктатурата на режима Борисов днес и всяка диктатура на която и да е партия утре“, заяви още Нинова.
На лидера на БСП отговори депутатът от ГЕРБ Тома Биков. По думите му изказванията на БСП, че изборите ще бъдат фалшифицирани граничат с атака срещу демократичния ред. „Разбира се, че г-жа Нинова има право на своето мнение по различните текстове. Това е нормално. Опозиция и управляващи и всяка политическа сила да изразява своето мнение и концепция по различните въпроси. Това, което е притеснително, и то не само в това изказване, е внушението, че изборите ще бъдат фалшифицирани. В тази зала трябва да бъдем много отговорни към изборния процес. Когато доверието в изборите бива нарушавано, тогава демокрацията изчезва, изборите са нелегитимни и обществото изпада в хаос. Всички тези български граждани, за които говорите, започват да живеят зле“, заяви още Биков.
Среднощното заседание на Правна комисия бе също сред най-обсъжданите теми между управляващи и опозиция. Заместник-председателят на „БСП за България“ Крум Зарков заяви, че ИК се приема на тъмно. По думите му това минава всякакви граници. Данаил Кирилов от ГЕРБ му отговори, че манипулира общественото мнение и че снощи на Правна комисия са останали двама от общо шестима членове на комисията от БСП и те са били непродуктивни. Изказването на депутата от БСП Явор Божанков предизвика напрежение в пленарна зала. Той заяви, че си е тръгнал от Правна комисия без вяра в демокрацията. Божанков посочи, че БСП няма да остави българското общество на произвола на една „шайка“. Думата „шайка“разгневи депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов, който подчерта, че децата в този парламент няма да му викат „шайка“ на тези години.
Междувременно по искане на ГЕРБ бе прекъснато заседанието парламента и бе свикано извънредно заседание на Правна комисия. То бе напуснато от членовете на комисията от БСП. По време на комисията ГЕРБ преразгледа предложението си за отпадане на забраната за оповестяване на социологическите проучвания в деня на изборите и остави досега действащата разпоредба. Извънредната Правна комисия реши хартиеното гласуване да бъде заменено с машинно на вота след местните избори през 2019 г. Предложеният текст предвижда още при европейския вот машинно гласуване да се проведе в най-малко 3000 избирателни секции, а за общите избори за общински съветници и кметове през 2019 машинно гласуване да бъде осъществено в най-малко 6000 избирателни секции. Изключения ще правят специализираните избирателни секции, а именно тези в чужбина, на кораби, в затвори и места за задържане и подвижните избирателни секции. След това текстовете бяха утвърдени и от пленарна зала, като БСП възразиха срещу решенията на извънредното заседание на Правна комисия. Депутатите отхвърлиха предложенията на БСП за актуализация на изборните списъци и създаване на публичен регистър на избирателя и на ДПС за отпадане на принципа на уседналост при местните избори.
Деница КИТАНОВА