София. Парламентът прие окончателно Закона за личната помощ, който влиза в сила от следващата година. На 5 декември депутатите одобриха и Закона за хората с увреждания. Социалният министър Бисер Петков заяви, че с приемането на двата закона в срок са изпълнени ангажиментите към хората с увреждания. Министърът обърна внимание, че Законът за личната помощ удовлетворява исканията на майките на деца с увреждания. По думите му със закона България става една от малкото държави в Европа, които имат законодателство за личната помощ. Омбудсманът Мая Манолова заяви, че Законът за личната помощ е голяма изстрадана победа. „Това не е обикновен закон, а изстрадан закон от едни смели жени - майките на деца с увреждания, които дадоха урок на българското общество, на гражданите на България, че една кауза, колкото и да е невъзможна, може да бъде успешна, ако е справедлива“, обяви омбудсманът.
След приемането на закона майките на деца с увреждания обявиха, че ще махнат палатковия лагер пред парламента. Протестът им обаче ще продължи през януари пред Министерство на здравеопазването, докато не се случи реформата в ТЕЛК.
Социалният министър ще контролира изпълнението на закона. Общините ще бъдат доставчиците на лична помощ, а кметовете ще контролират предоставянето й. Според закона общините ще могат да преотстъпват дейностите по предоставяне на лична помощ. Кметовете ще сключват договори за предоставяне на услугата. Отхвърлено беше предложението на БСП личната помощ да се преотстъпва само след решение на Общинския съвет. Личната помощ ще се предоставя въз основа на изготвена оценка на потребностите и издадено направление. Изпълнителният директор на Агенцията за социално подпомагане ще разпределя и контролира средствата за финансиране на личната помощ. Депутатите решиха да се поддържа публичен регистър на изпълняващите дейности за лична помощ и отхвърлиха идеята на БСП за разработването на такъв за асистентите.