София. Парламентът ще разгледа доклад за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) за 2018 г. Това предвижда седмичната проектопрограма за работа на Народното събрание. Комисията бе създадена в края на 2017 г. от парламента. Според доклада по механизма за деклариране служителите на КПКОНПИ са извършили проверка на 9 066 лица. Специализираната дирекция „Конфликт на интереси“ е проверила лица, заемащи висша публична длъжност. През 2018 г. са образувани 119 производства за извършване на проверка за установяване на наличието или липсата на конфликт на интереси. Приети са 78 решения на комисията по същество, от които 28 са за установен конфликт на интереси, а 50 са без установен такъв. През миналата година в комисията са постъпили 343 прокурорски проверки по смисъла на Закона за съдебната власт. В 70 случая е установено наличие на данни за извършени престъпления.
Депутатите ще продължат работа и по второто четене на Закона за устройство на територията. Гласува се общ проект със 5 законопроекта. Един от законопроектите е внесен от Министерски съвет и с него се цели намаляване на административната тежест. ПГ на ГЕРБ предлагат да се изчистят противоречия между действащи разпоредби на Закона за устройство на територията и Закона за камарата на строителите. От ВМРО настояват в заявленията за издаване на визи за проектиране да се описва инвестиционното намерение и да се посочват необходимите за проектирането и за присъединяването към мрежите на техническата инфраструктура изходни данни. Изменения в Закона за устройство на териториите са внесли и от НФСБ, с които при искане на собственика на имота за преместваемите обекти да се издава разрешение за поставяне от главния архитект на общината по ред, определен с наредбата на общинския съвет. С предложенията си от НФСБ предлагат и уреждане на случаите за премахване на тези обекти от началника на ДНСК. Законопроектът им включва и дефиниция на понятието преместваем обект. Между двете четения са постъпили редица предложения, свързани със специфични изисквания за облика на градските пространства, както и подробните устройствени планове.
Парламентът ще гласува и промени в Закона за водите на второ четене. Част от измененията са свързани с отпадането на задължението за монтиране на измервателни устройства, които определят обема на отнетата при водовземане вода за аквакултурни и свързаните с тях дейности. Другата основна промяна в проекта е премахването на таксата за замърсяване от дифузни източници за аквакултури в съоръжения и на таксата, която се дължи в случаите на водовземане от воден обект за аквакултури. Народните представители ще разгледат на първо четене Закона за здравето, внесен от лидера на НФСБ Валери Симеонов и група народни представители, с който се цели ограничаването на употребата на наргилета.