София. Парламентът ще разгледа промени в Кодекса за социално осигуряване, свързани с коефициента за изчисление на пенсиите. Това предвижда програмата за работа на Народното събрание. Законопроектът е внесен от ПГ на ГЕРБ и ще бъде разгледан на първо четене. В сега действащото законодателство в осигурителния доход, от който се изчисляват новите пенсии за трудова дейност не се включва осигурителният доход за период от три последователни, избрани от лицето години от последните 15 години осигурителен стаж до 1 януари 1997 г., както и осигурителният доход в периода 1 януари 1997 до 31 декември 1999 г. С внесените изменения се дава се възможност лицата, при подаване на заявление за отпускане на пенсия, свързана с трудова дейност н начална дата след 31 декември 2018 г. да изберат размерът на пенсията им да бъде определен с индивидуален коефициент, изчислен по стария ред, т.е. с включване на дохода за трите най-благоприятни години преди 1997 г. и на целия доход от 1 януари 1997 г. до пенсионирането им.

Депутатите ще разгледат и промени в Закона за енергетиката, внесени от Делян Добрев от ГЕРБ и група народни представители. Промените предвиждат производителите на електроенергия с инсталирана мощност между 1 Mw и 4 от 1 юли 2019 г. да преминат от преференциални цени към пазарна цена и договор за компенсиране с премия, като не се предвижда да има преходен период. Останалите промени предвиждат в законодателството да бъде въведено конкурсно начало за предоставяне на преференциална цена или премия.
Депутатите ще разгледат изцяло нов Закон за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание лишаване от свобода или на мерки, включващи лишаване от свобода. Законът урежда условията и реда за признаване и изпълнение на съдебни актове за налагане на наказание „лишаване от свобода“ или на такива мерки, постановени в друга държава - членка на Европейския съюз, както и за изпращане на такива актове, постановени в Република България, за признаване и изпълнение в друга държава - членка на Европейския съюз. Новият закон ще се прилага в случаите, когато лицето, на което е наложено наказанието или мярката се намира на територията на държава - членка на Европейския съюз. Съгласно текстовете съдебният акт може да бъде изпратен и в случаите, когато е наложена глоба или конфискация, която все още не е събрана или изпълнена. Законопроектът транспонира в българското законодателство рамково решение на ЕС, чието неприлагането представлява проблем според вносителите. Народните представители ще се занимаят и с промените в Закона за българските лични документи на първо четене.