София. Парламентът ще разгледа промени в Закона за подпомагане на земеделските производители на първо четене. Това предвижда седмичната проектопрограма за работа на Народното събрание. Измененията са внесени от председателя на Комисията по земеделие Мария Белова и група народни представители. Промените предвиждат отношенията между фонда и получателите на държавни помощи, безвъзмездна финансова помощ и субсидии да се уреждат с административни договори или административни актове. Промените се обуславят от необходимостта правоотношенията между фонда и лицата, които, въпреки че получават различно по своя произход финансово подпомагане имат еднаква цел – да се подпомагат земеделските стопани и земеделието в страната. Съгласно текстовете изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“ ще издава актове за установяване на публични държавни вземания по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и решения за налагане на корекции по реда на Закона за управление средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове. На вниманието на депутатите се поставя и първото четене на промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. То е свързано с европейски регламент и с различното тълкуване на Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане и Арбитражната конвенция на Съюза от държавите членки. Тези тълкувания могат доведат до допълнителна данъчна тежест, за лицата, осъществяващи трансгранична стопанска дейност. Различното тълкуване на Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО) и Арбитражната конвенция на Съюза от държавите членки могат да доведат до допълнителна данъчна тежест за лицата, осъществяващи трансгранична стопанска дейност. Допълнителната данъчна тежест от своя страна има негативно въздействие върху инвестициите и конкуренцията във вътрешния пазар. Затова е необходимо механизмите за разрешаване на спорове между държавите членки във връзка с прилагането и тълкуването на СИДДО и Арбитражната конвенция да бъдат ефективни и прозрачни.
Във връзка с това със законопроекта се предлагат правила, с които се надграждат и подобряват съществуващите механизми. Регламентират се правата и задълженията на засегнатите от спорния въпрос лица и на компетентните органи на заинтересованите държави членки, сроковете и условията, при които следва да се осъществяват отделните етапи от процедурата и правото на лицата да се обърнат към компетентния административен съд при отказ на компетентния орган да приеме жалбата.
Депутатите ще разгледат на второ четене и промени в Закона за авторското право и сродните му права. Народните представители ще направят промени в състава на Комисията по земеделието и храните. Проекторешението е внесено от председателя на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова и с него се предлага депутатът Васил Цветков да бъде избран за член на Комисията по земеделие.