Сред предложенията бяха отпадане на номерацията на партиите в бюлетината и отлагане на машинното гласуване. Между двете четения постъпиха редица предложения, сред които на ГЕРБ, БСП, ДПС и „Воля“. Между двете четения постъпи предложение на ГЕРБ за отпадане на забраната за публикуване на данните от социологическите проучвания в медиите. Дебат сред политиците заформи и предложението на депутата от ГЕРБ Анна Александрова решенията на СИК, РИК, ОИК и ЦИК да се вземат не с квалифицирано мнозинство от 2/3 от членовете, а с обикновено мнозинство.
Между първо и второ четене от БСП предложиха актуализация на изборните списъци и създаване на публичен регистър на избирателя. Предложенията на ДПС са свързани със секциите извън страната и даване на възможност по преценка на дипломатическите и консулските представителства да бъдат образувани избирателни секции за евроизборите. От Движението предлагат още отпадане на принципа на уседналост при местните избори. Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров и група народни представители предлагат при изборите за народни представители пред изборното помещение и в кабините за гласуване да се постави табло, на което с един и същи размер, вид и формат шрифт да са изписани имената на кандидатите на партиите по районните кандидатски листи. Те искат подобно нещо и за изборите за Европейски парламент, с разликата, че след името на всеки кандидат от кандидатска листа настояват да се посочи наименованието на предложилата го партия от състава на съответната коалиция.
Във вторник текстовете от изборното законодателство бяха разгледани и от водещата Правна комисия на заседание, продължило около 10 часа. Комисията отхвърли предложенията на БСП и ДПС. Сред промените, които бяха приети, са в изборните секции да няма камери, а данните от социологически проучвания да могат да се съобщават в изборния ден. Комисията реши номерата върху бюлетините да останат, като за да се избегне явлението „15/15“ към номерата на преференциите ще се прибави числото 100, което да ги отличи от обозначението на самата партия. Прието бе и избирателните комисии да могат да вземат решение с повече от половината гласове вместо досегашното изискване за мнозинство от 2/3. ЦИК ще може да взема решение, обжалвано и върнато от Върховния административен съд с гласовете на половината от членовете си, а не както досега – с 2/3 мнозинство. На вниманието на депутатите се поставя и проекторешението на БСП за смяна на състава на сегашната Централна избирателна комисия, което беше отхвърлено от Правна комисия. Окончателното решение по промените предстои да бъде взето от пленарна зала.
След пленарното заседание, са свикани две парламентарни комисии. Заседание ще проведе Комисията по културата и медиите, а Комисията за българите в чужбина ще се занимае със състоянието, проблемите и предизвикателствата на българската общност във Великобритания във връзка с Брекзит.