София. Парламентът върна стария праг на преференциите. 7 % ще бъде прагът на така наречените предпочитания за местни и парламентарни избори и 5% на евроизборите. Текстовете бяха заложени в Изборния кодекс, внесен от ПГ на ГЕРБ. Връщането на стария праг на преференциите беше обещано от ГЕРБ след заседание на Изпълнителна комисия, свикано от лидера на партията Бойко Борисов. Решението дойде, след като вече бяха приети изменения в изборното законодателство на 14 февруари 2019 г. и последвалото обществено недоволство. Според тогава гласуваните текстове избраният преференциално кандидат за евроизборите трябваше да получи действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота, а на парламентарните - не по-малко от регионалната. Същото се отнасяше и за местните избори, когато избраният кандидат трябваше да получи не по-малко от общинската избирателна квота.
Депутатите отхвърлиха предложението между двете четения на промените в изборното законодателство на Христиан Митев от НФСБ за праг на преференцията на местен вот от 20%. Народното събрание отхвърли предложенията на ДПС, внесени между двете четения. От Движението предлагаха да отпадне принципът за уседналост и избирателни секции извън страната да се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство, при наличие на не по-малко от 20 избиратели. Предлагаше се секции да се образуват и ако не по-малко от 40 избиратели са подали заявление, че искат да упражнят правото си на глас, като такива секции за европейските избори да има само в страни от ЕС.
Отхвърлено бе предложението за превод на български, когато предизборната кампания се води на чужд език. Текстът предизвика дебати между ДПС и „Обединени патриоти“. Според народния представител от ПГ на „Обединени патриоти“ и член на ръководството на ПП „Атака“ Павел Шопов предложението на ДПС за използване на чужд език по време на предизборна кампания е противоконституционно. „Не мога да разбера каква е тази политическа демагогия. Какви са тези приказки за този майчин език, за още няколко такива символични понятия. Става въпрос за турски и никакъв друг език“, заяви Шопов и попита защо ДПС не си направят предложенията, за да са наясно хората каква е тази лъжа, измама и демагогия. Той разкритикува и ГЕРБ, че гласуват „въздържали се“ по текстовете на ДПС. Изказването на Шопов бе провокирано освен от предложението на ДПС, и от изказването на депутата Хамид Хамид, който посочи, че не всички знаят български език, а Конституцията гарантира правото да се изучава и използва майчин език. Според Хамид не е демократично и европейско да се забранява на всички европейски приятели да приветстват като гости на събрания. Той посочи, че тя дискриминира европейските ни приятели и огромна част от българките граждани.
Деница КИТАНОВА