Берлин. Малко повече от три месеца до изборите за Европейски парламент, партиите във ФРГ са в трескава подготовка за вота. По-голямата част от тях вече представиха както водещите си кандидати, така и предизборните си кампании. Престои обаче голямата борба – тази за избирателите, и в нея всяка политическа сила разчита на различни подходи. Агенция „Фокус“ представя някои от по-интересните коментари по темата във водещите германски печатни издания.

***

Европейската народна партия (ЕНП) и баварският Християнсоциален съюз (ХСС) постепенно се дистанцират от министър-председателя на Унгария Виктор Орбан и неговата партия ФИДЕС, коментират в редакцията на най-тиражирания германски вестник - Die Sueddeutsche Zeitung.
Манфред Вебер, вицепредседател на ХСС и водещ кандидат на ЕНП на европейските избори, заяви пред изданието, че част от неотдавнашното обръщение на Орбан за състоянието на нацията и кампанията му срещу председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер са „основен източник на неразбиране и раздразнение в ЕНП". Съгласно думите му, някои от формулировките в речта на унгарския премиер са били „неприемливи“. „Не може да си част от ЕНП и да водиш кампания срещу председател на ЕК, това няма да сработи", коментира Вебер. Орбан трябва „да признае, че все повече се дистанцира от ЕНП", предупреди германският политик.
Министър-председателят на Бавария Маркус Зьодер (ХСС) направи подобни коментари. Пътят, по който е поел Орбан, „за съжаление е в грешната посока“. Изявленията на Вебер и Зьодер разкриват промяна в нагласите на ХСС. Досега партията по-скоро ухажваше Орбан и се опитваше да го върне „в релси“.
Германският канцлер Ангела Меркел (ХДС), която отдавна има хладни отношения с премиера на Унгария, наскоро отправи косвени критики срещу него, като подчерта, че Юнкер може да разчита на „пълна солидарност от моя страна“.


Темата за унгарския „трън“ е във фокуса и на вестник Die Zeit. Националният председател на групата на „Съюз 90/Зелени“ Аналена Баербок призова за изключване на унгарската ФИДЕС от редиците на Европейската народна партия (ЕНП), съобщава германският национален ежедневник.
Баербок призова водещия кандидат на ЕНП за европейските избори Манфред Вебер да предприеме действия срещу партията, оглавявана от унгарския премиер Виктор Орбан. „Последните клеветнически атаки срещу ЕС и председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер са абсолютно недостойни за европейска управляваща партия, човек се чуди какво всъщност трябва да се случи, преди неговият приятел Манфред Вебер най-накрая изключи ФИДЕС от ЕНП“, привежда изданието острия коментар на „зеления“ политик.
Унгарското правителство представи в понеделник плакат с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и американски милиардер Джордж Сорос, който произхожда от централноевропейската страна. Плакатът внушава, че двамата насърчават незаконната имиграция в Унгария. Според Баербок кампанията на Будапеща е атака към основния политически консенсус в Европа, защото атакува ЕС и го представя като изтъкан от лъжи. „Вебер не би трябвало повече да толерира такъв подход в рамките на ЕНП, ако иска да претендира, че е за прогресивна Европа", коментира лидерът на „Съюз 90/Зелени“.


Ръководството на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) постави ясен акцент за предстоящите през май европейски избори – борба срещу данъчния дъмпинг и измамите за сметка на обикновените граждани, отбелязват в редакцията на авторитетното икономическо списание Das Handelsblatt.
Който печели милиарди евро трябва да бъде облаган по подходящ начин и да плаща своя справедлив дял за обществото", се казва в програмата на ГСДП за европейските избори, представена в Берлин по-рано тази седмица.
Германските социалдемократи са категорични, че на надпреварата за най-ниските корпоративни данъци между държавите-членки трябва да бъде сложен край. Страни като Ирландия са привлекли цифрови компании като Apple, които генерират милиарди печалби в Европа, но плащат малко данъци. „Трябва да бъде въведена обща база за събиране на корпоративен данък в компаниите. За тази цел Германия и Франция съвместно поеха инициативата и представиха предложение“. До края на 2020 г. се предвижда и въвеждане на глобално минимално данъчно облагане на цифровите компании, става ясно още от документа, представен пред медиите.
От редакцията припомнят, че водещият кандидат на ГСДП за европейските избори на 26 май е Катарина Барли.


Програмата на „Алтернатива за Германия“ за европейските избори през май съдържа изкушаващо прости решения на сложни проблеми. Традиционните партии имат само един шанс, за да предотвратят отлива на избирателите си – да представят „алтернатива за Европа“, коментира водещият национален ежедневник Die Welt.
Дясната партия успява да изкара на дневен ред дълбоко вкоренените страхове на гражданите и предлага решения за изкореняването им – макар и не толкова конкретни. В много области „Алтернатива за Германия“ преследва популярния дидактичен трик на „защита на началата".
Така например, ако партията има отговорност за преодоляването на „най-сериозните недостатъци и проблеми в текущото състояние на персонала и оборудването на Бундесвера" и следователно за отбранителните способности на Германия, то предложението й е за „запазването на отбранителните способности, на съществуващите работни места в този високотехнологичен сектор и планирането на сигурността за германската промишленост и нашите въоръжени сили”.
Виновникът е ясен – Европейския съюз. Той е отговорен за всички проблеми в областта на опазването на околната среда, за влошеното качество на въздуха, за забраните на дизела. Там, където Брюксел не може да „пипне“, а именно редица области като здравеопазване, образование, семейство и културни политики, „Алтернатива за Германия“ подчертава, че един ден всичко това може да се промени и ЕС да „поеме скиптъра“, т.е. да направи нещата по-лоши, отколкото са в настоящия момент.
Предизборната програма на „Алтернатива за Германия“ предлага завръщане на ФРГ към успехите от времето на „икономическото чудо“, силната германска марка и сплотени семейства в общество, в което германските принципи са ред и ясно поставени цели. Това вероятно ще се приеме добре сред избирателите, които не се чувстват добре от термини като глобализация, дигитализация и имиграция; сред онези, които има усещането, че в миналото е било много е по-добро, по-справедливо и преди всичко – по-лесно.


Der Berliner Kurier се опитва да очертае картината на ситуацията в традиционните германски партии в навечерието на майските избори.
„Остават малко повече от три месеца от момента, в който ще стане ясно дали Европа е поела ясен курс надясно. Прогнозите са за убедителни победи за популистките партии, макар техните предизборни кампании да са абсурдни, защото залагат на връщането на Европейския съюз назад към общност от национални държави, или както е в случая с „Алтернатива за Германия“ – пълното му разпадане, коментират в редакцията на столичния вестник“.
В редиците на „Левица“ обаче картината не е по-добра. Партията остава напълно разделена по въпроса дали подкрепя или не ЕС. Остават Съюзът (ХДС/ХСС), „Съюз 90/Зелени“ и Свободната демократическа партия (СвДП). Въпреки че ХДС и ХСС минават за ревностни европоцентристи, те имат един сериозен недостатък: имат фракции и съюзи с доста компроментирани политици на европейско равнище – като например министър-председателя на Унгария Виктор Орбан.
ГСДП от своя страна е в партиен съюз с румънските социалдемократи, ако изобщо името отговаря на съдържанието им. Всъщност управляващата в Букурещ партия е тотално корумпирана, манипулира върховенството на закона и се опитва да премахне разделението на властите.
Съюзът (ХДС/ХСС) и ГСПД все още имат време да изгонят своите неудобни партньори. А към момента в Германия сякаш има само две „безупречни“ партии - ), „Съюз 90/Зелени“ и СвДП, е заключението на редакцията.
Дали европейските избори на 26 май ще тласнат Европа надясно, зависи преди всичко от младежите. Ако само един на всеки трима млади гласоподаватели излезе до избирателните секции, тогава европейската промяна в дясно ще бъде необратима.