София. След като на 17 декември стана ясно, че групата БЕХ е глобена с 77 млн. евро от ЕК. Първата реакция беше на министъра на енергетиката Теменужка Петкова. След нея темата стана водеща и последваха коментари.
Премиерът Бойко Борисов посочи, че глобата от 77 млн. евро за БЕХ е минималната сума, която е могла да бъде договорена. Според него всичко останало е означавало приватизация на газопреносната ни система. „Само си помислете какво бихте говорили, ако бяхме взели обратното решение – не да платим 77 млн. евро, а да приватизираме и да дадем възможност на големи, чужди компании да влязат и да ни вземат собствеността на държавата върху газопреносната система. Толкова за този въпрос. Да не плашат хората, че те плащат тази цена, ще си ги платят трите търговски дружества от печалбата“, обясни премиерът. Той уточни, че в случая е нямало друг вариант. „Това са европейските правила, навсякъде са приватизирани, в България не са. Само че нашето усещане е, че газопреносната система да не е собственост на българските граждани и българската държава би било предателство“, каза още той. „Страната ни реагира вече повече от две години в преговорите, които водим в европейските комисии. Спомняте си, когато ЕК ни препоръча в лицето на своя комисар да приватизираме тръбите на газопреносната система. Представете си нашето правителство да беше вкарало решение и днес да ме питате защо правителството взе решение да приватизира тръбите. В тези конкурси за приватизация да дойдат най-големите руски, турски, какви ли не компании. Заглавията какви щяха да бъдат? „Борисов дава тръбите на България“. Тогава ние влязохме в парламента, поискахме да ни разрешат да преговаряме с Комисията. 100%, не знам за друго такова пълно мнозинство дали е имало в парламента, да кажат: „Не, не се продават се тръбите, преговаряйте“. Започнахме от 300 млн. евро. Аз преговарях веднъж, Томислав Дончев около сто пъти, свалихме ги на 150, на 140 млн. Сега последно на 77 млн.“, посочи премиерът.
Лидерът на БСП Корнелия Ниновa призова, както премиерът Борисов не е искал да се приватизира „Булгартрансгаз“, така да спре и концесията на летище „София“. „Нашата позиция е ясна – ние сме против приватизацията на стратегически за страната обекти, включително и този. Отправям към Борисов призиви, така както е решил да не се приватизира „Булгартрансгаз“, го призоваваме да последва нашата програма или нашите предложения всички стратегически за националната сигурност обекти да бъдат забранени за приватизации, включително за концесии“, каза Нинова и призова управляващите да помислят върху предложенията на БСП да не се дават на концесия плажовете, жп инфраструктурата. Тя посочи, че първо трябва да бъде изяснено дали Европа е поискала „Булгартрансгаз“ да бъде приватизирано. Нинова коментира, че евродепутат от БСП ще зададе въпроса на еврокомисаря по енергетика дали ЕК е поставяла на българското правителство условие за приватизация на „Булгартрансгаз“. Корнелия Нинова обърна внимание, че от ЕК такова нещо не е било официално и публично заявено. Нинова заяви, че жалко ще е, ако заради отношенията между Бойко Борисов и Сашо Дончев пострада националният интерес на България.
Заместник-председателят на АБВ Любомира Ганчева заяви, че по-страшното от размера на милионите, които България трябва да плати за глобата на БЕХ, е никой да не понесе отговорност. „Със сигурност всички ние ще бъдем ощетени, защото глобата трябва да бъде платена в рамките на 3 месеца. Дори и да има някакво обжалване, дори да има следващи протести, в рамките на 3 месеца ще платим 77 млн. евро. На практика вноската ни в ЕК ще се увеличи с 20%, защото към момента е към 400 млн. лв. Всичките тези пари, се разпределят от всички нас, вместо да отидат за важни цели. Има толкова много дупки за запълване в бюджета. Те ще отидат просто не само защото системно някой не си върши работата, а защото отказва да признае и да понесе вината“, коментира Ганчева. Тя прогнозира напрежение в обществото и една още по-студена, по-гладна и по-тъжна зима след тази глоба.
Деница КИТАНОВА