Поводът е приемането на новия Закон за свободата на вероизповеданията и правния статут на религиозните общности в Черна гора, който постановява, че всички религиозни общности, включително Сръбската православна църква (СПЦ), трябва да докажат, че притежават собственост върху своите имоти преди 1918 г. година или те ще бъдат отнети.
Според кореспондента на Македонската информационна агенция (МИА) от Белград сръбските проправителствени медии публикуваха поредица от текстове, информация и анализи в "защита на святостта и СПЦ в Черна гора“, а в спора се включи и сръбският патриарх Ириней.
„Това, което сега прави и заявява, че ще прави президентът на Черна гора Мило Джуканович предизвиква почуда по целия свят. Бог нека да му даде да ум да размисли какво прави и да не заслужи проклятие и осъждане от целия сръбски народ и Сръбската православна църква, каза Ириней в канала на СПЦ в мрежата за видеоразпространение „Ютюб“.
Той пита "какви са черногорците, ако не са сърби от Черна гора", добавяйки, че има и сърби "Шумадинци, Войводянини, Личани, Босанци, Херцоговци и други".
Според Ириней е жалко, че човекът, който е на "престола на предците си", прави това, което и турците не са направили.
„Турците не атакуваха църковната собственост, нито комунистите, нито пък някой друг. Но дойде черногорец да унищожи сръбската църква в Черна гора, която създаде Черна гора и без която Черна гора не би съществувала. Ако не беше сръбската църква, те щяха да постигнат съдбата на призренските си съседи и щяха да приемат исляма и да се изгубят от сръбския народ, каза патриарх Ириней, добавяйки, че "сръбският народ каза добре, че потурчените са по-лоши от турците".
В събота СПЦ проведе събор в храма "Христово възкресение" в Подгорица , на който митрополит Амфилохие призова черногорското правителство да "изтегли в разумен срок" проектозакона за свобода на вероизповеданията. Епископ Атанасие призова "да не се провокират херцеговците", защото иначе той "ще вземе мощите на св. Василие Острошки "от едноименния манастир в Черна гора.
Сръбският президент Александър Вучич, след като "се застъпи за оттеглянето на черногорския закон", не пожела да коментира решенията на събора:
„Аз казах това, което трябваше да кажа, което не само беше „изслушано“, но беше отхвърлено от черногорските власти. Благодаря им“, каза Вучич.