Забранява се паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 м от границите на горските територии. Сдруженията на ловците, на риболовците и на туристите в България чрез своите органи да инструктират членовете си за правилата за пожарна безопасност в горските територии и да попълват противопожарни декларации преди всеки излет.
Кметовете на общини, райони, кметства и кметските наместници да организират за сметка на общинския бюджет доброволни формирования за гасене на горски пожари по реда на Закона за защита при бедствия.
Директорите на държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства и учебно-опитните горски стопанства да организират специализирани групи от служители и работници за действия при гасене на горски пожари. За опазване на горите от пожари да се организират денонощни дежурства по определен график в държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства, учебно-опитни горски стопанства, общините и юридическите лица собственици на гори, които имат изготвени годишни оперативни планове.
Особено внимание да се обърне на пострадалите от корояди и засегнатите от съхнене иглолистни култури, падналата на земята и непочистена към момента съхнеща дървесина и клони са предпоставка за лесно запалване и развитие на горски пожари. Осигуряване на проводимостта на горските пътища за противопожарна техника, като се продължи разчистването на падналите стъбла, препречващи пътищата и се отремонтират повредените от порои участъци. Лице, забелязало пожар в горските територии, е длъжно незабавно да предприеме действия за уведомяване на центровете за приемане на спешни повиквания към единния европейски номер 112.