София. Пчелари от цялата страна излязоха на национален протест пред Министерството на земеделието, храните и горите в София. Протестните им действия протекоха мирно, под засилено полицейско присъствие и продължиха малко над два часа, в рамките на които бе блокирана ул. „Дамян Груев“. Пчеларите разположиха символично ковчег пред сградата на МЗХГ. До него бе положен кръст с надпис: "Българско пчеларство", а протестиращите палеха свещи. Някои от пчеларите носиха плакати, на които пишеше: "Системата убива и нас", "Искаме ревизия на Националната пчеларска програма", "Пълна забрана на неоникотиноидните пестициди!!!", "Ценете труда на пчелите и пчеларите". По време на протеста бе приета протестна декларация. В нея се посочва: "Ние пчеларите от Република България, участващи в днешния протест, категорично изразяваме нашата нетърпимост". Като проблеми те изброиха: ниските добиви на пчелен мед, нерегламентираните третирания на селскостопански площи, липсата на контрол от БАБХ и други. Пчеларите настояха за създаване на експертно-консултативен съвет за решаване на проблемите в сектора, заплащане на екосистемна услуга "Опрашване" на регистрирано пчелно семейство и отваряне на схемата de minimis за 2018 г. Към декларацията имаше и подписка, която бе активно подкрепена от пчеларите. Тя бе внесена в деловодството на министерството, както и до Комисията по земеделие към Народното събрание и към един евродепутат. Декларацията бе внесена в МЗХГ от шестима от протестиращите пчелари. Те проведоха среща със заместник-министър Янко Иванов и с директора на Дирекция „Животновъдство“ към министерството Силвия Василева. След нея стана ясно, че Министерство на земеделието, храните и горите се е споразумяло с пчеларите за създаването на Консултативен съвет по пчеларство.
Зам.-министър Янко Иванов коментира, че идеята е този съвет да е постоянно действащ. Той заяви, че целта е да могат съвместно да се идентифицират проблемите. По думите му съвета ще стартира работа в рамките на януари догодина. Заместник-министърът заяви още, че няма да има увеличение на сумата по de minimis, като уточни, че по схемата е отпаднало ограничението до 200 кошера. „Разбирам, че сигурно не са достатъчно. Сигурно разходите са повече. Нека да бъдем реалисти, това е което можем към настоящия момент да дадем“, допълни заместник-министърът. Той съобщи, че са отпуснати средства на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за софтуер, който да оптимизира връзката между Министерството и пчеларите за информация в случай на поява на масови заболявания. Иванов уточни, че на срещата са набелязани и някои нормативни документи, които трябва да се преработят или надградят.
Директорът на дирекция „Животновъдство“ към МЗХГ Силвия Василева допълни, че се разработва новата пчеларска програма. По отношение на директната подкрепа за пчеларите, Василева обясни: „От 2014 г., когато се разработваше настоящата Обща селскотопанска политика, позицията на България, заедно с още 10 държави членки, бе да има такова подпомагане - директно както за едри и дребни преживни животни, така и за пчеларство. Това не се прие на ниво ЕС“. По думите й към настоящия момент в проекта за регламент за стратегически планове отново е заложено само като възможност за подпомагане на сектора пазарна мярка – национална програма по пчеларство.
Деница КИТАНОВА