София. През 2019 г. ще бъдат пуснати в орбита много малки спътници с цел покриване на цялата Земя с интернет. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българска академия на науката (БАН).
„Китай стана първата страна, извършила кацане на обратната страна на Луната. „Чанъе-5“ ще бъде най-амбициозната мисия на Китай до Луната. Лендърът ще се опита да загребе няколко килограма лунна почва, след което ще изстреля товара си към Земята. Това ще даде на Китай първите образци от Луната”, обясни Маркишки.
Той посочи, че пак през януари 2019 г. се очаква SpaceX да изстреля своя космически кораб „Крю Драгън“ (Crew Dragon), за да се проведе пробно скачване и разкачване с Международната космическа станция. „Ако всичко премине успешно, още тази година същият кораб ще бъде изпратен повторно до МКС с двама астронавта на борда. През март компанията Боинг планира да направи също „репетиция“ за скачване и разкачване с МКС, със своя кораб „Старлайнер“ (CST-100 Starliner)”, каза още физикът.
Маркишки обясни, че компаниите SpaceX и OneWeb се подготвят да пуснат в орбита многобройни малки спътници с цел покриване на цялата Земя с интернет. „Компанията SpaceX възнамерява да изстреля две ракети „Falcon Heavy“ тази година с цел извеждане в орбита на множество военни спътници и на космически атомен часовник на NASA, който ще подава точно време с цел подобряване на навигацията на далечни космически мисии, изпратени към други планети в Слънчевата система”, посочи той.
Теодора ПАТРОНОВА


Пълния текст на интервюто четете в „Мнение”