Кюстендил. Нашите предци не са предали сърцата си, днес сме тук ,за да си обещаем, че няма са предадем своите. Това каза кметът на Община Кюстендил Петър Паунов по време на откриването на документалната изложба „Отвъд дълга”, посветена на Деня на спасяването на българските евреи, който бе отбелязан на 10 март, предаде репортер на Радио „Фокус” – Кюстендил. „Когато имаш сърце, никой не може да ти го вземе, единствено ти може да си го предадеш. Нашите предци не са предали сърцата си, днес сме тук, за да си обещаем, че няма са предадем своите”, каза Петър Паунов. По думите му в тези дни, в които се почита паметта на хората, посветили живота си на много човешки животи, сме свидетели на едно изключително събитие в Кюстендил. По думите на кмета вчера се е състояло едно изключително голямо мероприятие от висок ранг, което е доказало сплотеността на българската и на световната общност около този подвиг, а днес и хората в Кюстендил са част от тази световна епопея, запознавайки се със съдбите на хора, които макар и с дипломатическа защита, са посветили живота си на мисията на спасението.
„За мен не е само голяма чест на открия изложбата в Кюстендил, но е още един голям емоционален момент. Вчера отбелязахме 76 години от спасяването на евреите от България, споменахме загиналите от Македония и Тракия. Беше повече от една церемония за сътрудничество. Това беше събитие, на което присъстваха хора от всички прослойки, които казаха не на несправедливостта и неправдата”, каза Нейно превъзходителство Ирит Лилиан, посланик на Израел в България. По думите й историята за спасяването на евреите в България и специално кюстендилската история е уникална за цяла Европа. Кюстендил е територията, от която са излезли най-голям процент спасители.
Изложбата, посветена на Деня на спасяването на българските евреи и почитането на паметта на жертвите на Холокоста, представя историята, лицата, снимките и някои важни документи за дипломатите от четирите краища на света, чиито смелост и сила на духа са непресъхващ извор на вдъхновение и пример. Експозицията включва и информация за историческите събития, на фона на които дипломатите отстояват ценностите на хуманизма и непримиримостта към злото, пренебрегват ограниченията на високите си служебни постове и помагат, приютяват, транспортират и издават документи и визи, с които евреи от различни части на Европа се изплъзват от лагерите на смъртта.
Венцеслав ИЛЧЕВ