„Приемната грижа в България се разви ускорено през последните 10 години. Тя е услуга за детето, но едновременно с това е помощ за родното семейство, което по различни причини не може да даде сигурна и добра среда за отглеждане на детето. Приемният родител изпълнява своята мисия в партньорство със специалисти от Отдел Закрила на детето в Дирекциите социално подпомагане, Областен екип за приемна грижа към Община Пловдив, доставчици на социални услуги, училище, здравни служби и други. Мисията на професията е да осигури отглеждане и възпитание на деца в семейна среда и да допринесе за пълноценното им емоционално, социално и духовно развитие до момента на неговото връщане в биологичното семейство или осиновяване, което да им позволи да развият своя потенциал, да намерят своето място в живота и да не повторят травматичните модели от своето семейство“, съобщават от Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив.
От звеното информират също, че от началото на 2019 г. до 30 април в област Пловдив са подпомогнати 64 400 лица с увреждания и е изплатена месечна финансова подкрепа в размер на 14 981 986 лв. За същия период на миналата 2018 година са подпомогнати общо 57 649 лица с увреждания, на които са отпуснати месечни добавки за социална интеграция в размер на 5 675 160 лв.
От началото на годината в дирекции „Социално подпомагане“ в Пловдивска област започна приема на заявления-декларации за предоставяне на месечна помощ за дете без право на наследствена пенсия от починал родител. До края на месец април е отпусната месечна помощ за дете без право на наследствена пенсия от починал родител на 100 семейства за 135 деца. В натура чрез ваучери месечни помощи са получили 276 непълнолетни майки за 302 деца.