Пловдив. Към протестиращите срещу застрояването на парка в квартал „Кършияка“ се включи и ветеранът от Втората световна война 97-годишният Борис Гърнев, предаде репортер на Радио „Фокус“- Пловдив. Подполковникът от запаса се радва на добро здраве и живее на метри от спорния парк, където през 90-те години на 19 век са били построени първите казарми на 9-ти пехотен пловдивски полк. Борис Гърнев участва в Първата и Втората фаза на войната срещу Германия като артилерийски наблюдател в състава на 11-ти дивизионен артилерийски полк. Сражава се на територията на Македония и Унгария. Награден е с орден „За храброст“.
„Живея тук от 55 години“, каза с развълнуван глас дядо Борис пред протестиращите и пред омбудсмана Мая Манолова, която дойде да ги подкрепи днес. „Преди да дойда тук бях орач, оставих остена, взех пушката и воювах в състава на 9-ти пехотен полк, бихме се и победихме“, заяви Борис Гърнев. Преди да даде думата на Борис Гърнев, Стойчо Андреев от Инициативния комитет на протестиращите обяви, че гражданите предлагат паметника на Борис Дрангов, който сега се намира в градинката на хотел „Санкт Петербург“, да бъде върнат в парка, където му е мястото. „Защото по тези алеи е вървял славният командир Борис Дрангов“, подчерта Андреев. Борис Гърнев предложи до паметника да бъде изградена и чешмичка, която да бъде стопанисвана от близките до парка детска градина и училище. Стойчо Андреев добави, че протестиращите от квартала няма да позволят да бъде разрушавана единствената останала сграда от 9-ти пехотен полк – бункерите. „Няма да позволим да бъде разрушавана военната история на България, категорични сме“, подчерта Андреев. Някои от присъстващите предложиха в бункера да бъде направен музей на полка, "защото те го заслужават".
Борис Гърнев остана с протестиращите докрая и поздрави хората за всички усилия, които полагат, за да запазят историята на полка. В групата в защита на парка в социалната мрежа се срещат и мисли на полк. Дрангов като "Животът не се мери по дължина, а по съдържание".
Цветана ТОНЧЕВА