Административен съд - Пловдив се произнесе с решение по административно дело № 720/2019г., образувано по жалба на Васил В., от с. Войводиново срещу Заповед № РД-09-252/18.02.2019г. на кмета на община Марица, с която е забранено ползването и достъпа на строеж “Паянтова сграда”, намиращ се в поземлен имот по КККР на с. Войводиново, община Марица, с начин на трайно ползване – „за второстепенна улица”, публична общинска собственост.
С постановеното решение съдът, отхвърля жалбата против заповед № РД-09-252/18.02.2019г. на кмета на община Марица.
Съдът е приел от събраните по делото доказателства, че обектът на административното разпореждане е индивидуализиран в степента за целите на забраната и попада в уличната регулация, което не е допустимо по Закона за устройството на територията.
Съдът е счел, че с доводите в жалбата не се опровергават установените в административното производство факти за неприет по установения ред строеж, подлежащ на въвеждане в експлоатация, чието ползване е рисково и само по себе си може да доведе до вреда за адресата и трети лица.
Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд, в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.
Административен съд - Пловдив се произнесе с решение и по административно дело № 693/2019г., образувано по жалба на Анка П. против Заповед № РД-09-243/18.02.2019г. на кмета на община Марица, с която е забранено ползването и достъпа на невъведен в експлоатация по законоустановения ред строеж ”Паянтова сграда“, в поземлен имот по КККР на с.Войводиново, община Марица - общинска собственост съгласно Акт за общинска собственост /частна/ от 2003г.
С постановеното решение съдът, отменя заповед № РД-09-243/18.02.2019г. на кмета на община Марица.
Съдът е приел, че от събраните по делото доказателства липсва отграничаване на забранената за ползване сграда от останалите разположени в процесния поземлен имот, което внася неяснота относно подлежащия на забрана за ползване и достъп строеж и не позволява изпълнение на ограничителната мярка или би създало затруднения при изпълнението на административния акт.
Предметът на административното разпореждане следва да е индивидуализиран еднозначно, за да породи целените правни последици.
Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд, в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.