Асеновград. Едно от най-известните приложения за картографски услуги вече ще предлага виртуална разходка в Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград. Това каза за Радио „Фокус“ – Пловдив директорът на културната институция Милена Марковска. Тя посочи, че съвсем скоро хора от цял свят ще имат възможността да се разходят виртуално из четвъртия етаж на библиотеката. „През миналата седмица беше направено заснемане на този етаж на библиотеката, като идеята е да се включи в платформата на Google Maps с виртуални разходи из световните забележителности – музеи, библиотеки, галерии и други. Заснемането беше направено от Сунай Якуб, който е сертифицират фотограф на Google и е заснел множество обекти. Искам да му благодаря от мое име, от името на екипа на библиотеката и от всички жители на Асеновград, тъй като той направи това безвъзмездно и отдели от ценното си време. Якуб ще обработи снимките, за да бъдат включени в платформата”, каза още Милена Марковска. Тя посочи, че се предвижда на по-късен етап да се осъществи и заснемане на третия етаж на Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград. „В просторното фоайе на третия етаж се намира изящното мозаечно пано, изработено от проф. Иван Кирков, а също така и Стаята на приказките, която през миналата година приключихме като проект и я трансформирахме в мултифункционална зала „Коста Форев“. Надяваме се светът да научи повече за нас. Смятам, че възможността за виртуална разходка е нещо много ценно както за Асеновград, така и за България, защото Градската библиотека в Асеновград е една от най-хубавите в архитектурно отношение и по отношение на услуги библиотека в страната. И ако преди 2 години отправихме послание към децата в Асеновград, че за да обиколиш света не е необходимо да напускаш родния си град, а е достатъчно само да посетиш библиотеката, то през следващия месец всъщност ще отправим обратното послание – ще пуснем света да влезе в библиотеката, което се случва с помощта на съвременните технологии“, коментира директорът на Градската библиотека.
Милена Марковска посочи, че сградата на библиотеката е една от най-красивите, с впечатляваща архитектура. „Смятам, че достойно може да се нареди до световни архитектурни забележителности като Националния музей на американската история, Националния музей на Австралия, Музея на Израел, които са част от платформата Google Maps. И нашата библиотека ще бъде част от тази платформа, което е повод за гордост, защото ще можем да покажем нашата култура на света“, каза тя.
Директорът на Градската библиотека разказа, че сградата на културната институция е отворила врати през 1982 година. „Новата монументална сграда е 5-етажна и нейната площ е 4196 кв. метра. Идейният проект на сградата е дело на старши научен сътрудник Здравко Дафинов от Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, а техническото изпълнение – на арх. Рачо Стоянов. Проектът за вътрешното обзавеждане е изготвен от архитект София Бранекова, а мебелите при откриването на библиотеката са били дело на местен завод. През годините библиотеката е претърпяла редица вътрешни промени и смятам, че тя впечатлява не само като архитектура, но и със своите вътрешни пространства. Основите на сградата са положени през 1976 година, а сградата е обявена за пускова през 1981 година в чест на 1300-годишния юбилей на България. Също с толкова важни годишнини е свързано и отварянето на вратите на новата сграда през 1982 година. От тогава библиотеката носи името на големия български възрожденец Паисий Хилендарски, за който се предполага, че е починал в Асеновград. Идеята точно през тази година сградата на библиотеката да отвори врати е по повод 260-годишнината от рождението му и 220-годишнината от написването на „История славянобългарска“, каза още Милена Марковска.
Тони МИХАЙЛОВ