Пловдив. Каракалът, който бе видян по улиците в Пловдив, е четвърто-пето поколение и собственичката му твърди, че вече е опитомен. Това съобщи за Радио „Фокус” - Пловдив Георги Божев, директор на ОП „Зооветеринарен комплекс“ – Пловдив. Според Божев независимо от твърденията на собственичката, животното от дивата природа, отглеждано в „плен”, може да бъде изключително опасно. „И кучетата от векове се отглеждат като домашни любимци, но се сблъскваме и с агресивни от тях, така че трудно мога да кажа опасен ли е този каракал, или не. По-важното е да го няма на улицата, за да не нарани някого”, добави Георги Божев. Той поясни, че в дивата природа това е хищник, а какво е в конкретния случай това животно не може да сме сигурни.
Георги Божев добави, че през месец октомври 2018 година лично собственичката е поискала животното да бъде упоено, тъй като е било излязло отново на улицата. Тогава е било извършено такова упояване на каракала, за да бъдат предпазени гражданите и животното е било прибрано у дома. „Сега, когато каракалът е бил забелязан отново на улицата в Пловдив, ние установихме, че е прибран и отново успокоихме гражданите. Защото, когато имате малко дете в един момент започвате да се притеснявате, че то може да отиде да си играе с него и може да бъде наранено”, добави Георги Божев.
Каква ще е съдбата на каракала, за който се твърди, че има официално издадени документи, все още не е ясно. „Правомощията по Закона за защита за животните е изцяло в ръцете на МОСВ и РИОСВ”, добави Георги Божев. По думите му мястото на такива животни със сигурност е в лицензираните зоопаркове, или в спасителни центрове.
Предполага се, че собственичката на каракала се е скрила, за да не и бъде отнет.
От РИОСВ - Пловдив заявиха, че в момента нямат информация къде се намира животното, търсят го, но не са го установили все още.
Цветана ТОНЧЕВА