Пловдив. Тракийските българи в града отбелязаха тържествено Деня на Тракия в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив, която се намира на пл. „Съединение”, предаде репортер на Радио „Фокус“-Пловдив. Организатори на тържеството бяха Тракийско дружество „Войвода Руси Славов – Пловдив” и Народно читалище „Тракия – Пловдив – 2008 г.”. Бе отбелязана и 106-ата годишнина от Одринската епопея. Преди това в църквата „Св. Св. Кирил и Методий” в Пловдив бе отслужена панихида за загиналите тракийски българи. Бе посочено, че датата 26 март 1913 година е една от най-важните страници в историята ни, тъй като в този ден е била завладяна непревземаемата Одринска крепост. Тази победа е била велика за българската войска. Без да е загубила сражения, обаче, на върха на своята воинска слава, България не успява да осъществи своя национален идеал. Затова тази дата е ден на прослава и гордост от подвига на българските воини, но и ден на почит към падналите жертви из тракийските полета, към хилядите българи - бежанци, подложени на разорения, но запазили своята родова памет. Приветствие към тракийските българи отправи председателят на дружество „Войвода Руси Славов – Пловдив” Георги Йорданов. Той припомни, че датата 26 март е била посрещната от българите с велико чувство и опиянение от превземането на Одринската крепост, но и с пролетните надежди, които всички тракийци свързват с мечтите си, които остават неосъществени, защото веднага след това, още същата година, в началото на септември и октомври те биват унижени, изнасилвани, ограбвани. В храма тракийските българи от Пловдив споменаха всички тези хора, но и заявиха, че ще запазят надеждата, че каузата за Тракия е жива.
Думата бе дадена на председателя на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов, който бе гост на тържеството. Той подчерта, че в момента в българските учебници се правят опити да се заличава изучаването на великите български хайдути и войводи, не се изучава нищо и за борбата на тракийските българи, но обществото няма да позволи това. Такива са били и уверенията на министъра на образованието Красимир Вълчев, който също е тракиец. Освен това тракийските дружества у нас са внесли в Народното събрание законопроект, според който държавата ни да може да изплати обезщетения на тракийските българи, а след това тя да изисква обезщетението на турската държава.
Военният историк доц. д-р Петър Ненков пък припомни отново славните страници за Българската армия при битката и превземането на Одринската крепост и отзвука от това по света.
Отбелязването на Деня на Тракия в Пловдив завърши с изпълнение на Ансамбъл „Тракия“, който създаде празнично настроение за тракийци.
На събранието в препълнената зала „Съединение“ присъстваха още народният представител Димитър Георгиев, главният редактор на вестник „Тракия“ и председателите на тракийските дружества в Асеновград и община Родопи.
Цветана ТОНЧЕВА