Пловдив. Водата на река Чая край Катуница се отстранява при компрометирания участък, за да започне ремонтът на скъсаната подпорна стена. В селото бе обявено частично бедствено положение на 4 февруари заради скъсана дига на река Чая в близост до населеното място. Бедственото положение е с първоначален срок на действие от 7 дни. „В момента се отваря старото русло на река Чая, при компрометирания участък, където е текла преди години, за да може да започне след това ремонта на подпорната стена”, обясни министърът на околната среда и водите Нено Димов, който извърши проверка на място. Министърът отбелязва, че е на място по нареждане на премиера Борисов, за да види как се развиват събитията с отклоняването на реката. Той увери, че министерствата са във връзка помежду си, както и с „Напоителни системи”, които ще извършват корекциите и ремонта на съоръжението, докато се обезопаси района. „Не смятаме, че има някакъв сериозен проблем, но сме тук за да го инспектираме и продължаваме работата”, отбеляза още министърът.
Заедно с министър Нено Димов на проверката присъстваха още зам.-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев, както и Снежина Динева, изпълнителен директор на „Напоителни системи” ЕАД. Преди инспекцията се появиха твърдения, че компрометираното съоръжение е собственост на „Напоителни системи” ЕАД, но при проверката стана ясно, че все още не се знае чия собственост е. Въпреки това институциите отчетоха, че са реагирали в рамките на 24 часа във връзка с обявеното частично бедствено положение в общината.
Зам.- министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев, каза, че в момента най-важното е да се предприемат бързи действия, а не чия собственост е съоръжението.
„Напоителни системи изпълнява функцията постоянна защита от вредното въздействие на водите и като такива сме привлечени временно за аварийно извършване на ремонтно-възстановителните работи, а ние стопанисвайки ги, имаме договор с МЗХГ, въз връзка със закона и във връзка с обявеното частично бедствено положение да започнем да работим, като държавна фирма, която влиза аварийно”, поясни Снежина Динева, изпълнителен директор на „Напоителни системи” ЕАД. Ние нямаме собственост, а договор с МЗХГ и сме въвлечени като фирма-изпълнител”, отбеляза тя.
Министър Димов обясни, че сигналите на кмета на Садово за незаконно изземване на инертни материали от коритото на река Чая са предадени на прокуратурата, като последната информация е от септември миналата година.
Самият кмет Димитър Здравков обвини институциите в прехвърляне на отговорността за скъсаното съоръжение. Той каза, че от няколко месеца алармира за проблемите, тъй като местните се страхуват от наводнение, но всички казват, че съоръжението не е тяхна собственост и си тръгват. „С обръщане на гръб не се решават проблемите, ако не ставате за тая работа, вземете си багажа и си тръгвайте”, извика кметът, когато представителите на двете министерства, и на Напоителни системи, се обърнаха и си тръгнаха.
В спора се намеси и областният управител Здравко Димитров, който обясни, че не е необходимо да има напрежение, а действия. Той поясни, че от двете страни на проблемното място собствеността е общинска, а точно това в средата, е с неизяснена собственост. Стана ясно още, че в регистрите има още много участъци с изяснена собственост, които могат да породят други спорове, затова е нужно спешното им актуализиране.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов коментира и състоянието на големите язовири, които се наблюдават от МОСВ, като поясни, че към момента няма проблеми. „Ситуацията е спокойна, големите язовири имат достатъчен обем”, каза министърът и уточни, че язовирите за питейни нужди са запълнени на 75% от обема им, тези за енергийната система са на около 70% пълни, а за напояване – на около 50% т.е. всичките има достатъчно свободен обем.