Пловдив. Жилищна сграда с апартаменти е трябвало да бъде построена на мястото на съборената къща – архитектурен паметник от ансамблово значение, в центъра на Пловдив. Това съобщи за Радио „Фокус“ - Пловдив кметът на район „Централен“ Георги Стаменов. Инвеститорът е купил сградата, проектирана от архитект Йосиф Шнитер, от собственика и, като по закон е трябвало да запази фасадата и, независимо от намеренията си.
„Обектът вече е запечатан и е разпоредено извършителите на деянието да излязат от обекта“, каза Стаменов. Днес там не се работи. Уведомено е Министерството на културата и още вчера след обяд на място е пристигнал арх. Слави Славов, представител на Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Бил е съставен акт за административно нарушение и констативен протокол. Седем дни след този акт ще бъдат спрени всякакви видове ремонтни дейности там. Районният кмет е подал и сигнал до Прокуратурата с искане строителното разрешение за ремонт и преустройство на къщата да бъде отменено, тъй като тя вече липсва. По думите на Георги Стаменов инвеститорът не е имал никакво разрешение за подобни действия. По проект е трябвало да запази фасадите, да ги съхрани и те да бъдат интегрирани в новата сграда. Според районния кмет цялостното събаряне на сградата е било умишлено, въпреки, че инвеститорът е казал, че е провокирано от дъжда, тъй като е била опасна и наклонена. „Има си административен ред, по който се осъществява това, в Закона за културното наследство е описано, че който уврежда такова наследство трябва да го възстанови напълно в първоначалния му вид. За съжаление обаче това вече няма да е автентично, няма да е красивата сграда до Цар-Симеоновата градина, която пази историята на Пловдив“, каза Стаменов.
Преди 1989 години постройката се е ползвала като детска градина. След като бива реституирана тя бива придобита от инвеститор, който решава да прави апартаменти там.
Цветана ТОНЧЕВА