Много са въпросителните около терена от 16 дка, заради който протестират хората от квартал „Кършияка“. Три различни предназначения има той според кадастралната карта, ПУП и ОУП. Неизрядната документация на имота поражда съмнения за корупционни схеми. В рамките на имота съществуват и съоръжения, които са заличени и не съществуват никъде. Това са въпросните бункери, които преди години са били собственост на държавата, в лицето на бившата „Гражданска защита“ и тоалетната в парка, която мистериозно е изчезнала от плановете и скиците. Запознати в тази област хора от квартала коментират, че за заличаването на тези съоръжения най-вероятно собственикът също е платил на чиновници. Всичките тези въпроси изискват ясни отговори, но засега такива няма.
Междувременно за пореден път жителите на квартала призовават прокуратурата да се намеси в казуса. Хората искат също така да разберат какво наказание ще понесат виновните за изсичането на 64-те здрави дървета в парка, което стана причина да се вдигнат на протест.
В понеделник представители на Инициативния комитет ще опитат да се срещнат отново с кмета на Пловдив, за да разберат докъде стигна оценката, възложена на трима независими лицензирани оценители. От тази оценка ще зависи дали общината ще откупи имота от собственика. Иван Тотев обяви, че ще опита да си върне терена, но на поносима цена.
В четвъртък протестиращите ще присъстват отново на заседанието на Общинския съвет, за да чуят отговорите, които поставиха на предишното заседание и които касаят статута на терена.
Протестите няма да спрат, категорични са хората от квартала. Те се заканват да преминат дори към гражданско неподчинение, но няма да позволят той да бъде застрояван. „Кършияка“ е най-гъсто населеният квартал в града, а този парк е единствената зелена площ, където може да играят децата.
Освен това паркът има и историческо значение - върху него са били ситуирани първите казарми на легендарния 9-ти пехотен Пловдивски полк.
Цветана ТОНЧЕВА