Според Пендаровски и двата договора, и Преспанският, както и този с България, са исторически и отварят евроатлантическите перспективи на страната, без да отнемат нищо от нашата цялост.
„Подкрепям споразуменията с България и Гърция. В историческа перспектива споразумението от Преспа е най-доброто възможно решение за нас, то ни дава път към Европа и не отнема нищо. А споразумението с България е европейско и не отнема нищо от националните интереси“, подчерта Пендаровски.
Силяновска изрази напълно противоположно мнение. Тя посочи, че споразумението от Преспа е видяно през призмата на върховенството на правото. Споразумението от Преспа е извън нашето конституционно право, но и противоречи на законите, както и на международното задължително право.
„Договорите са необходими, но по време на преговорите трябва да се има предвид върховенството на закона, а споразумението от Преспа е извън конституционното право, но е и в разрез с международното задължително право", подчертава Силяновска.
Кандидатът за президент Блерим Река, както много пъти досега, заяви, че споразумението от Преспа е компромис, който проправя пътя за интеграция в ЕС и НАТО.
„Разбирам трудността, с която македонският народ е приел това решение - промяната на името, но това е компромис, който проправя пътя за интеграция в ЕС и НАТО“, каза Река.
Превод и редакция: Калоян Пенков