Груевски, който получи убежище в Унгария, обяви през уикенда, че ще подаде оставка, но остава неясно как точно ще го направи.
Парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ разбира, че техният почетен председател може да подаде оставка от Унгария, докато в СДСМ и коалицията са на мнение, че Груевски ще трябва да се върне в Македония.
Различните съображения се дължат на различни тълкувания на Конституцията.
„Депутатът може да подаде оставка. Депутатът лично се оттегля на заседание на Събранието”, гласи чл. 65 от Конституцията, а същото е записано в Правилника за дейността на законодателния орган в Скопие.
В управляващото мнозинство част от интерпретациите са, че Конституцията ясно постановява, че Груевски трябва да се върне и лично да подаде оставка на парламентарна сесия.
Чрез „Фейсбук“ вицепредседателят на парламента Горан Мисовски изпрати покана, която цитира статията от конституцията: „Никола, чакаме те в Събранието“. Със сигурност обаче Груевски няма да се реши на подобна стъпка, защото ще бъде арестуван незабавно.
В редиците на партията, чийто почетен председател е той, тълкуването на чл. 65 гласи, че депутатът трябва лично да подпише оставката, но не и да я представи лично.
Парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ в Събранието все още не е получила никакво изявление от Груевски, подчертава медията, като припомня, че все пак не е минало много време от обявяване на оставката му.
Очакванията са, че успоредно с оставката на Груевски, парламентът ще реши да финализира и процедурата за отстраняването му от длъжност поради неоправдано отсъствие от работа за повече от шест месеца.
Превод и редакция: Тереза Герова