София. Подобряване на качеството на въздуха в страната отчетоха Министерството на околната среда и водите и Столична община по време на второто издание на Европейската конференция за качеството на въздуха – SOFAIR, която се проведе в НДК.
Спад в превишаването на фините прахови частици в София в началото на 2019 г.
Кметът на София Йорданка Фандъкова подчерта, че чистотата на атмосферния въздух е един от ключовите проблеми, по които работи Столична община. Тя обясни, че се наблюдава тенденция тази тема да става все по-важна за гражданите и местните органи на властта. Според последни данни 70% от хората смятат, че проблемът е решим с тяхно лично участие. А за една година 10% от софиянци са започнали да оставят колите си в дните, в които общината обявява, че има превишение на фини прахови частици, като още 20% декларират готовността да го направят, ако нямат неотложен ангажимент. „Това е огромен потенциал за съучастие и от нас зависи да привличаме все повече хора към малките, но всекидневни стъпки към преодоляване на замърсяването“, заяви Фандъкова. Тя посочи, че през 2009 г. борят на дните с превишение на нормата на фини прахови частици в София е бил 161, а през 2016 г. са 71 дни. Предварителните данни на Изпълнителната агенция по качеството на въздуха показват, че през 2018 г. има 17% спад на отчетените превишения от всички автоматични станции. А тенденцията за намаляване се запазват и през първите месеци на 2019 г., през които се отчитат 15% по-малко превишение спрямо 2018 г. Фандъкова заяви, че решаването на проблема с чистотата на въздуха изисква промяна в качеството на живот – използване на повече градски транспорт, подмяна на печките на твърди горива и др. Тя обясни, че към момента има осигурени около 60 млн. лв. за подкрепа на домакинствата, които се отопляват на твърдо битово гориво.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов посочи, че за тригодишен период в няколко от станциите на Столична община за измерване чистотата на въздуха има драматично подобряване. Такова е отчетено в станциите в кв. „Дружба“, ж.к. „Младост“, кв. „Хиподрума“ и кв. „Павлово“. В кв. „Надежда“ обаче продължава да има сериозно превишаване на нормите.
Близо 60% намаление в превишенията на фини прахови частици в страната.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов съобщи, че за период от около 8 години – от 2011 г. до 2018 г., близо с 60% са намалели превишенията, които показват станциите за мониторинг на качеството на въздуха в страната. „Ако през 2011 г. само в 9 от тези станции е било постигнато средно денонощното превишаване на годишна база, което е 75% не постигане на нормите, през 2018 г. 29 от тези станции показват постигане на нормите, което е 75% успех. Тоест от минус 75% до плюс 75% за осем години – това е забележителен резултат“, подчерта министър Димов. Той припомни, че България беше осъдена от Съда на ЕС за 28 града през 2017 г. „От тези 28 града по предварителни данни 9 вече са извън наказателната процедура и покриват нормите, като за 6 от тях това вече е тенденция повече от 1-2 години. Това са предварителни данни, вероятно в края на този месец ще имаме окончателните, но това показва тренда, към който вървят нещата, а той е силно окуражителен“, заяви министърът на околната среда и водите. Димов посочи, че в национален мащаб остават 25% от станциите, които не отговарят на изискванията за нивата на фини прахови частици във въздуха. „Което означава, че една сериозна част от българските граждани все още не могат да се похвалят, че дишат чист въздух и трябва да направим така, че в следващите 2-3 години това да се случи“, заяви министър Димов и посочи, че предстои в няколко общини в страната да бъдат инвестирани средства по отношение на домакинствата с оглед подобряване на околната среда. Той подчерта, че проблемът с качеството на въздуха е проблем на бедността, заради което правителството работи за повишаване на доходите на населението.
Цветилена СИМЕОНОВА