Великобритания играе ключова роля в операция „Алтея", мироопазващата мисия на Европейския съюз, базирана в Сараево, но може да се наложи да се оттегли внезапно от нея, в случай на „твърд“ Брекзит.
Хелга Шмид, генерален секретар на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) - дипломатическият орган на блока - изрази тревога във връзка с потенциалното въздействие върху операция „Алтея" при сценарий за Брекзит без сделка по време на среща на посланиците на ЕС по-рано тази седмица. Според източници е налице „дълбока загриженост“ за бъдещето на мисията в Босна, ако страните от ЕС27 не действат бързо, за да запълнят празнината.
Стартирана през декември 2004 г., „Алтея“ е ръководена от ЕС военна операция, натоварена с изпълнението на Дейтънското споразумение - договорът, който сложи край на войната в Босна и Херцеговина от 1992-1995 година. Тя също така осигурява обучение на босненските въоръжени сили.
Великобритания понастоящем осигурява „повечето от възможностите" по отношение на военната сила и разузнаването, разкрива друг дипломат на Брюксел.
На срещата в сряда ЕСВД заяви, че досега не е намерено решение на проблема, добавяйки, че на този етап ще бъде „трудно да се осигурят оперативните условия на „Алтея“, без да се разчита на временно споразумение" с Обединеното кралство. В противен случай ще има „значителни оперативни и политически последици ”, според дипломата.
Временно споразумение обаче повдига няколко въпроса, тъй като специалното третиране на трета страна, в каквато ще се превърне Великобритания след излизането си от ЕС, ще подтикне други, като Турция, да търсят същите изключения.
Дилемата на ЕС за „Алтея“ подчертава военните последици от Брекзит. Излизането на Великобритания ще остави значителна празнота в общите военни способности на ЕС - тъй като тя не е само ядрена сила с постоянно място в Съвета за сигурност на ООН, но и разполага с една от най-силните армии на континента.
Следователно задържането на Лондон във военни отношения след Брекзит е приоритет за всички държави-членки. Френският президент Еманюел Макрон призова през март да бъде организиран форум за европейски съвет за сигурност, чиято задача ще бъде да подготви обвързването на Лондон с „нашите колективни решения“.
Според дипломатите, страните-членки, които са се намесили в дискусията от тази седмица - като Франция, която командва операция „Алтея“ – са постигнали съгласие, че трябва да бъде намерено решение за нея.
Франция пое ръководството съвсем наскоро – на 29 март. Това бе денят, в който Обединеното кралство трябваше да напусне Общността.
Проблемът е „не за пари, а за замяна на персонала", пояснява още един дипломат. По-голямата част от резервните сили са британски и точно в това се корени проблемът.
Възможностите на ЕС-27 са ограничени: те или трябва да запълнят празнината с допълнителни вноски, или да използват бойни групи от ЕС, или да бъде взето временно решение, докато не бъде намерено постоянно такова. Т
Операция „Алтея" понастоящем включва 600 войници и има бюджет от 10,2 милиона евро, припомня изданието.
Превод и редакция: Тереза Герова