Киев. В най-четения материал за деня на европейската редакция на Politico, базираната в Брюксел медия продължава поредицата от анализи в европейските и американските медии, които се заеха с начертаване на печеливш сценарий (създаване на вътрешен смут в Русия, а в конкретния случай – чрез социалните мрежи и комуникационните си способности рускоезичният Зеленски се превръща в пример за младите и красивите руснаци на фона на президента Владимир Путин, политическата среда в Русия се променя и подобен на укаинския комедиант кандидат печели на следващите избори и се отказва от текущата "дестабилизираща" политика на Москва в полза на Запада, своего рода Елцин II) за Запада в Украйна след позорното поражение на тяхното протеже Петро Порошенко и социалната катастрофа и почти сигурната имплозия на страната, в резултат от икономическото самоубийство и войната, с които могат да се похвалят властите в Киев след 2014 година.
Материалът е представен без редакторска намеса.


Разгромната победа на Владимир Зеленски на президентските избори в Украйна бе интерпретирана от мнозина като голяма победа за руския президент Владимир Путин.
Комедиантът е рускоезичен и е живял и работил в Москва 6 години. Той също няма никакъв опит като държавник – единствено има стаж в политиката като измислен президент в комедийния сериал на Netflix – „Слуга народа“.
Реалността обаче е по-сложна. Зеленски може и да е зелен, когато става въпрос за управляване, но е ветеран в комуникацията, както може да се види от разоряването на напускащия украински президент Петро Порошенко. А познанията му по руски – и за руснаците – са и предимство и недостатък.
За разлика от Порошенко, който прегърна украинския национализъм и говореше само на украински, Зеленски е способен да говори на руснаците на техния собствен език и да достига до тях чрез своя Instagram и други социални медии. За Путин, наличието на рускоговорящ президент в демократична Украйна е като да яде жив октопод – вълнуващо, да, но също и ужасяващо.
Несъмнено Зеленски е по-приятелски настроен към Москва, отколкото Порошенко, както многократно е подчертавал опонентът му преди изборите. Един от билбордовете на кампанията на Порошенко показваше него, гледащ Путин. Подтекстът беше ясен: гласуването за Зеленски е гласуване за най-злия враг на Украйна.
След изборите, някои от най-крайните привърженици се опитаха да опишат 73-те процента от украинците, които гласуваха за Зеленски, като „малки руснаци“. Държавата, за която мечтаят, е загубила пътя си и сега се обръща отново към Москва.
Путин, изглежда, има различен подход. Руският президент не се обади на рускоговорящият комедиант, за да го поздрави за неговата победа. От Кремъл идва почти пълна тишина, с изключение на съобщението, че „признава“ изборите, като същевременно разкритикува Украйна за това, че не е позволила на 3,5 милиона свои граждани от Русия да гласуват.
Разбира се, Путин най-вероятно предпочита Зеленски на Порошенко, който се интересуваше повече от разпалване на конфликта с Путин, отколкото от управлението. Комикът обеща да отмени забраната за руските артисти и руските социални мрежи и най-вероятно ще насърчи културното размразяване между двете страни. Директните полети могат дори да бъдат възстановени в определен момент.
Разгромната победа на Зеленски е ясен сигнал, че украинците, въпреки гнева си от войната, по-скоро биха искали да живеят в мир с Русия, отколкото в постоянен конфликт. Но руският президент има паметта на слон. Малко вероятно е да е забравил, че олигархът Игор Коломойски - най-известният поддръжник на Зеленски - го наричаше „шизофренно джудже“ по време на войната в Източна Украйна.
Президентското алтер-его на Зеленски в телевизионния сериал също се отнася негативно към Путин, дори отказва да приеме разговор с него по време на запомняща се сцена и открито говори за промяна на режима в Русия. „Именно заради негативните коментари за Путин телевизионното шоу „Слуга народа“ не бе излъчено в Русия“, потвърди по време на неформален разговор служител от руското външно ведомство.
Победата на Зеленски поставя Путин в специална връзка. Той не може да приеме политик, който открито призова за уволнението му по телевизията. И все пак той е наясно, че комикът предоставя уникална възможност за връщане на отношенията с Русия след враждебността през последните пет години. Така че той е позволил на министър-председателя Дмитрий Медведев да свърши работата, като поздрави новоизбрания президент и изрази надежди за по-добри отношения. Междувременно Путин прави това, което прави най-добре: действа твърдо и да загражда противника си в ъгъла.
Видеото на Зеленски, който пада на колене по време на дебат с Порошенко, за да моли за прошка тези, чиито роднини са паднали по време конфликта в Украйна, стана хит по руската телевизия – усилие, комедиантът да бъде представен като слаб и неопитен.
Междувременно, миналата седмица Путин излезе с декрет, който гарантира руски паспорти на украинците от сепаратистките региони на страната. Това се сблъска със сериозни критики. Специалният представител на САЩ за Украйна Кърт Волкер характеризира решението като „силно провокативно“ и извадено „директно от учебниците по окупация на Русия“.
Истинската опасност за Путин е това, което се случва по-нататък. Зеленски изстреля първия залп в нощта на изборите, като извика към всички постсъветски държави с радост: „Погледнете ни - всичко е възможно“. Убедителната му победа на свободни избори озадачи руснаците, които са свикнали вотовете да се решават предварително. Това ги кара да се чудят дали Путин също може лесно да бъде отстранен на свободни избори. Театърът на демокрацията в Украйна вече е заразен: Някои политици призовават за дебати на футболните стадиони за руски избори.
Разбирането на Зеленски за медиите и естествената връзка с руския народ го правят опасен за Путин. Последното нещо, което руският президент иска, е повече приказки за демократична революция. Очаквайте Кремъл да продължи да играе твърдо и мръсно, докато Путин не разбере дали е по-добре да зашемети октопода, или да рискува да бъде ухапан, докато е жив и ритащ.

Превод и редакция: Иван Христов