В изявления пред американско-израелската комисия по публичните въпроси, Дънчила поясни, че правителството й е завършило „оценката на възможността“ за преместване на посолството на Румъния от Тел Авив. При това решението в Букурещ е взето с „пълен консенсус“, увери румънският премиер.
„Аз, като министър-председател на Румъния, и правителството, което управлявам, ще преместим нашето посолство в Ерусалим, столицата на Израел", привежда изданието думите й.
Плановете на Букурещ вероятно ще предизвикат негативна реакция, тъй като са в разрез с позицията на ЕС, съгласно което Източен Ерусалим е палестинска територия, окупирана от Израел.
Отношенията между Брюксел и Букурещ и без това са напрегнати, подчертават от редакцията. Румъния, която понастоящем е ротационен председател на Съвета на ЕС, е критикувана от Общността по въпроса за върховенството на закона, а ключови членове на управляващата Социалдемократическа партия (СДП) често използват евроскептична реторика.
Лидерът на СДП, Ливиу Драгня, за пръв път издигна предложението за преместване на посолството през декември 2017 г., ден, след като Общото събрание на ООН подкрепи резолюция, призоваваща страните да се въздържат от установяване на дипломатически мисии в Ерусалим. Резолюцията на ООН бе индиректно осъждане на решението на американския президент Доналд Тръмп да признае Ерусалим за столица на Израел.
На свой ред държавният глава на Румъния Клаус Йоханис се оплака, че не бил консултиран преди правителството да приеме решение за започване на процеса за взимане на решение за посолството в Израел. Йоханис подчерта, че Румъния ще наруши международното право, ако приложи решението и припомни, че окончателното решение по въпроса ще бъде негово в качеството му на президент.
Дънчила също така заяви пред аудиторията си във Вашингтон, че румънският парламент ще работи по три нови закона през следващите дни: предоставяне на румънско гражданство на всички румънски евреи, които са били принудени да се откажат от него при комунистическия режим, предоставяне на компенсации и специални пенсии за преживелите Холокост в Румъния; и предоставяне на достъп до държавни архиви на специалисти от Федерацията на еврейската общност в Румъния.
Превод и редакция: Тереза Герова