Лондон. Британският парламент трябваше да проведе онова гласуване, което стана известно като "определящ вот" във вторник по сделката за развода с ЕС на премиера Тереза Мей, но това може да е най-погрешното название, тъй като Брекзит беше представен за първи път на гласоподавателите като средство за "връщане на контрола ", пише европейската редакция на авторитетното издание Politico.

Ако, както се очаква, депутатите отхвърлят споразумението на Мей, резултатът ще е всичко друго, но не и ясен. Това ще доведе до толкова много противоречиви интерпретации, че никой няма да знае със сигурност какво означава това.
Дали сделката на Мей ще бъде изоставена или просто ще бъде върната за доработване, за да се направят някои промени, преди да бъде проведено друго гласуване? Би ли означавало, че няма да има сделка за Брекзит или може би означава нов премиер, общи избори, втори референдум или всичко споменато на куп? Никой не може да каже със сигурност.
Това може да означава само, че политиците, които обещаха на избирателите лесен Брекзит в кампанията за референдум през 2016 г., искат да се разграничат и да обвиняват Мей и ЕС за компромисите за суверенитета и Северна Ирландия, които правителството е направило, за да се ограничат икономическите щети и да се избегне бедствието от хаотичната раздяла.

Всяка фракция, която се противопоставя на споразумението, иска нещо различно. Никой член на парламента, който гласува против сделката, не може да знае какъв ще бъде резултатът от гласуването. Дори и най-мъдрите анализатори на британската политическа система се свеждат прогнозите си до хипотези.
Дори ако Камарата на общините одобри сделката на Мей, последствията ще бъдат не толкова ясни.
Споразумението, одобрено от лидерите на останалите 27 страни от ЕС на 25 ноември, по принцип ще подготви пътя за поетапното отделяне, което ще продължи поне две години, с минимални първоначални смущения за бизнеса. Великобритания ще продължи да спазва правилата на ЕС по време на преходния период, без да има място на масата, където са направени.
В действителност нещата са по-сложни. Британският парламент все още ще трябва да изкове подробностите на развода преди датата 29 март, когато Великобритания трябва да напусне ЕС, отваряйки възможността за промени, които биха могли да променят хода на Брекзит. Европейският парламент също трябва да ратифицира постигнатото окончателно споразумение.

По ирония на съдбата, опонентите на Брекзит в управляващата Консервативна партия, водена от бившия главен прокурор Доминик Грийв, първо поискаха на Парламента да бъде позволено да направи повече, отколкото просто да вземе под внимание и да подпечати споразумението за оттегляне. Те настояват за правото да се измени предложението на правителството чрез гласуване, преди да бъде представено пред Европейския парламент.
Но сега именно твърдите „брекзитъри“ са тези, които са готови да използват така наречения „смислен вот“, за да отхвърлят едно споразумение, което според тях е унизителна капитулация, което би оставило Великобритания "васал" на Брюксел за потенциално неопределено време.
Някои „брекзитъри“ - включително първите двама министри на Мей за Брекзит, които подадоха оставки заради разногласия с министър-председателя - са заявили, че Великобритания ще бъде в състояние да се върне на масата на преговорите с ЕС и трябва сделката да бъде отхвърлена и да се гарантират по-изгодни условия.
"Истинският избор ... не е между ужасното наказание, каквото е сделка на министър-председателя или да няма сделка или да се формират отношения на базата на Световната търговска организация ," заяви Стюарт Джексън, началник на кабинета на бившия министър за Брекзит Дейвид Дейвис, пише на сайта на BrexitCentral. "А всъщност между последната и подобрена сделка с Европейския съюз".

Такива аргументи умишлено пренебрегват баланса на властта между страна, която е избрала да напусне ЕС и останалите 27 държави-членки, които се присъединиха към договора, в общност от закони, развила се повече от 60 години.
Червените линии, определени от британското правителство преди началото на преговорите, определят формата на сделката.
Ако Великобритания реши да прекрати свободното движение на хора от ЕС, тя не може да остане в единния пазар или да се присъедини към Европейското икономическо пространство като Норвегия. Ако иска да сключи собствени търговски споразумения с трети страни, тя не можеше да остане в митническия съюз. Ако избере да определи свои собствени разпоредби, които се различават от нормите на ЕС, то не би могло да очаква безпроблемна търговия и неограничен достъп до континенталния пазар.

Реалността е, че се присъединявате към ЕС по условията на ЕС и напускате ЕС по условията на ЕС.

Тъй като и двете страни са съгласни, че след преходния период не трябва да има твърда митническа граница между Северна Ирландия и Ирландия. Или Северна Ирландия би трябвало да остане в митническия и регулаторен съюз с ЕС или цялата територия на Великобритания, ще трябва да остане в митнически съюз, поне временно, докато не бъде постигната дългосрочна търговска сделка.
Ако общото правителство отхвърли сделката, лидерите на ЕС на срещата на високо равнище през тази седмица на Европейския съвет вероятно ще настояват, че не могат да приемат никаква промяна в споразумението за оттегляне, което отразява правото на ЕС и консенсусът на 27-те страни. Нереалистично е да се мисли, че ЕС ще изостави интересите на държава-членка заради тези на напускащата държава.
В минали случаи, когато гласоподавателите в една страна отхвърлиха да ратифицират договор на ЕС, лидерите на блока търсеха компромис, за да се опитат да се справят с опасенията си и да позволят каравана в ЕС да продължи. Но тъй като Великобритания е на автопилот и ще напусне Европейския съюз така или иначе на 29 март съгласно условията на член 50 от Договора от Лисабон, Лондон вече има слабо влияние, за да получи допълнителни отстъпки.
Най-много, Великобритания да осигури някои изясняващи допълнителни думи в декларацията за необвързващи бъдещи отношения в последната минута.
"Трябва да почакаме мъглата да се изчисти в Лондон", заяви дипломат от ЕС, който участва в преговорите за Брекзит: "Хората първо биха искали да видят дали има надеждно британско правителство, което да поиска нещо, което може да бъде направено надеждно и което има перспектива за ратифициране на споразумението за оттегляне в парламента".

Що се отнася до привържениците на оставането, които вярват, че могат да осигурят втори референдум, който да отмени резултата от референдума от 2016 г., сега гласоподавателите могат да видят колко по-зле би била Великобритания извън ЕС, липсват парламентарно мнозинство или партньор на ЕС, готови да спрат часовникът се понижи до 2 след 29 март.
Единственият "смислен" вариант е парламентът да стисне зъби и да гласува за недостатъчно оптималната сделка за ограничаване на щетите, договорена от Тереза Мей и да гарантира, че споразумението ще оцелее до 29 март.

Превод и редакция: Юлиян Марков