Ню Йорк. В централата на ООН в Ню Йорк в понеделник вечерта, малко след 22 часа, започна извънредното заседание на Съвета за сигурност, свикано по искане на Сърбия във връзка с формирането на Армия на Косово. Президентът на страната Александър Вучич запозна СС на ООН, както и международната общност, с намерението на Прищина, чрез правно и политическо насилие, икономически натиск и едностранни ходове, чрез въвеждането на мита и формиране на армия на Косово, да създаде нова ситуация на терен и да изнуди признание от Сърбия, заобикаляйки диалога за нормализация на отношенията с Белград, пише онлайн изданието на белградския ежедневник „Политика“.
Държавният глава на Сърбия подчерта, че Прищина не е изпълнила ангажиментите си от споразумението, което е подписала в Брюксел, както и това, че нарушава ЦЕФТА (Централноевропейско споразумение за свободна търговия) и други.
Той изказа благодарността си, че заседанието се провежда по спешната процедура, защото е много важно и справедливо това да се случи заради изключително сложната ситуация на терен.
„Това означава, че се сблъскваме с още и още трудности в Косово и Метохия. Трябва да кажа, че съм много притеснен и даже малко уплашен, не само за бъдещето на моя народ и нашата страна Сърбия, но и за целия регион“, посочи Вучич.
Сръбският президент добави, че внимателно е изслушал уводните думи на заместник-генералния секретар на ООН де ла Кроа и подчерта, че би му се искало да чуе различни неща от казаното, независимо, че е съгласен с много неща от изложението.
„Исках да кажа, че Сърбия вложи огромни усилия и много труд, за да се установят мир и стабилност на целите Западни Балкани. Направихме всичко, за да се въздържим от отговор на многобройните провокации, които идват от Прищина. Ние не приемаме такива фрази, в които някой призовава „двете страни да направят нещо, или да не направят“. Сърбия, както знаете, направи почти всичко, за да приложи на практика всичко, което беше договорено. Както знаете, подписахме първи договора между Белград и Прищина и Сърбия изпълни всички свои ангажименти. Направихме множество отстъпки и беше много тежко за нашата общественост да приемем това, но ги приложихме“, обясни Вучич.
Сръбският държавен глава подчерта, от друга страна, че единственото задължение, което Прищина е трябвало да реализира, и шест от 15 точки от договора са засягали именно това единствено задължение, е формирането на Общност на сръбските общини.
„Това е единственото задължение и днес е 2070-ия ден и не е приложено на дело нищо, нито имат и най-малко намерение да го направят в бъдеще. От друга страна Сърбия е изпълнила всичко свързано със споразумението за полицията, правосъдието, телекомуникациите, участието в местните избори по косовския закон, абсолютно всичко, което сме подписали. Но и то не беше достатъчно“, подчерта той на английски.
Вучич припомни, че Сърбия е предупредила Прищина и хората от Европейския съюз (защото Белград е бил и продължава да бъде в процеса на диалог под егидата на Съюза, който трябва да реши проблемите чрез диалог), да не я вкарват в трудна ситуация, която ще предизвика ужасна атмосфера между страните, когато Косово иска да стане член на международните организации, което Белград смята за провокация, защото Сърбия е единствената международно призната държава по Резолюция 1244 на ООН. „Освен ако нещо не се е променило“, заяви той.
„Молихме да не се стига до гласуване за членство в Интерпол, ЮНЕСКО и ЕНТСО-Е. Те разчитаха на подкрепата на САЩ и много европейски държави, надявайки се, че ще победят. В първия кръг получиха по-малко от 50% от гласовете. Тогава започнаха да обвиняват Сърбия, все едно, че е наша грешка, все едно е трябвало да ги подкрепим, като че ли това е някакво наше задължение. Имаше много страни, важни, по света, които гласуваха против тяхното желание“, поясни Вучич.
Сръбският президент посочи, че след това Прищина, едностранно е наложила мита срещу Сърбия и Босна и Херцеговина в нарушение на споразумението ЦЕФТА.
„Първо 10%, а когато видяха, че албанската общественост реагира добре на това, ги увеличиха на 100%. Те дори убиха всякакъв вид търговия между Централна Сърбия и Косово. Заплашиха цялата сръбска общност в Косово и Метохия, защото това е единственият начин за тях да печелят, да преживяват, да получават лекарства и това беше единственият начин да оцеляват. Нарушиха всички споразумения, на които се позовава дори и ЕС“, добави още държавният глава.
„Можете ли да се сетите за някой през XXI век, който забранява и пречи на свободното придвижване на хора и стоки, само защото не е съгласен с политическите решения на другата страна“, попита Вучич.
Президентът на Сърбия призова ООН да поемат по-голяма роля в процеса на диалога между Белград и Прищина. „Нямаме нищо против диалога да е под егидата на ЕС, но искаме ООН да има много по-голямо участие в процеса“, заяви Вучич и добави, че, преди всичко, Сърбия е готова да продължи диалога, след като Прищина върне нещата в първоначалното им състояние.

Превод и редакция: Иван Христов