Загреб. С отварянето на тайните архиви на папа Пий XII на 2 март 2020 година, историците най-накрая ще получат достъп до документите от времената на управлението на най-спорния папа на XX век, пише белградският ежедневник „Политика“.
И докато световните историци вече подготвят тетрадки за записване на части от папските документи, обясняващи ролята му в Холокоста, Хърватия и региона вероятно ще бъдат по-заинтересовани в ролята му в следвоенното спасяване на военни престъпници, според загребския „Индекс“.
Както пише изданието, през Ватикана е минавал „тунел“, през който, наред с други неща, са избягали усташките лидери, а това е било организирано от свещеника Крунослав Драганович, който Борис Рашета нарича в своята книга „усташкия Джеймс Бонд“.
И самият Анте Павелич, благодарение на връзките си с Института Св. Йероним избяга от съда, както и много други злодеи, а порталът „Индекс“ твърди, че папата е знаел всичко за престъпленията на усташкия режим, ако не заради друго, то поне заради това, което е говорил Алойзие Степинац, предава ТАНЮГ.
„Речите на църковните сановници не са били насърчени от Ватикана. Ще бъде интересно да се види какво мисли папата за следвоенните югославски власти, особено в светлината на усилията на Степинац да ги прогласи за светии. И двете канонизации се проведоха на тротоара, и двамата знаеха много за най-голямото престъпление в историята на Европа. Те не бяха твърде разстроени“, пише „Индекс“.
Папа Пий XII е най-известен с конкордата си между Ватикана и нацистката Германия, подписан през 1933 г., с който Светият престол и Райх са уредили отношенията си и който е подписан от него, още докато е бил папски нунций в Германия.
С него се гарантират правата на католическата църква, а в замяна тя се задължава, че повече няма да говори срещу нацистите.
„Политика“ припомня, че когато става папа преди началото на Втората световна война, Пий XII повече напада комунизма, отколкото нацизма и мълчи за Холокоста.
Отговорите на въпросите, които мъчат историците, трябва да се намират в над 150 хиляди документа. Дали папата знаеше за „окончателното решение“, дали знае за изтребването на евреите, знаеше ли той за Холокоста?
„Едва ли не е знаел. Ватиканът има отлична разузнавателна служба от векове и е трудно да й убегне клането на шест милиона души. Има още по-важен въпрос: Защо главата на Католическата църква не реагира?“ – пише „Индекс“.
Папа Пий XII, роден като Евгенио Мария Джузепе Джовани Пачели, на 2 март 1876 г., е избран за папа в същия ден през 1939 г., а в същия ден през 2020 г. неговият архив ще стане достъпен за обществеността.

Превод и редакция: Иван Христов