Белград. Съветът за сигурност на ООН ще проведе днес сесия по искане на Сърбия и Русия по повод решението на Прищина да гласува за формиране на армия, а на нея ще говорят сръбският президент Александър Вучич и косовския му колега Хашим Тачи, пише белградският ежедневник Политика.
Заседанието е насрочено за 15 часа (22 часа българско време) и ще бъде отворено за обществеността, информира ТАНЮГ.
Вучич заяви в събота, че ще отиде на заседанието, за да каже истината за това, колко труд и енергия е вложила Сърбия, за да бъде постигнат компромис и колко другата страна не е желала това.
Той подчерта, че Сърбия е предупредила цялата международна общност за действията на Прищина – петте постоянни членки на СС на ООН, десетте останали членове, Общото събрание на ООН...
„Ще се опитам да кажа, че приехме Брюкселския договор като тежко споразумение и изнесохме всичко на раменете си, защото знаехме, че на Сърбия й трябва мир“, обясни президентът и подчерта, че Белград няма нужда от нови конфликти и войни.
Той повтори, че Сърбия е изпълнила всички елементи от Брюкселското споразумение, включително тежките условия, докато Прищина не е изпълнила нито един.
Външният министър на Сърбия Ивица Дачич заяви, че председателят на Съвета за сигурност на на ООН от Кот д'Ивоар е насрочил спешна сесия, на основата на искането на Белград.
Дипломатът заяви, че е много важно на заседанието на СС да се чуе позицията на Сърбия за формирането на косовска армия, както и че очаква изложението на президента Вучич да срещне голяма поддръжка сред членовете на СС на ООН. Дачич изрази съмнение, че СС ще вземе каквото и да е решение за действията на Косово заради, както каза той, несъгласието на великите сили.
„Ще бъде трудно да променим позициите на великите сили по този въпрос, но е много важно да се посочи нарушаването на Резолюция 1244, като единствен правно валиден документ, който се отнася до Косово и Метохия и в който не предвижда формирането на каквито и да е въоръжени сили“, заяви Дачич.
„Президентът ще представи позицията на Сърбия и очаквам тя да получи голяма подкрепа от членовете на СС, но Съветът няма да бъде в състояние да вземе каквото и да е решение заради несъгласието на великите сили“, обясни министърът и добави, че е много важно да се чуят осъждания на действията на Прищина и позицията на Сърбия от международната общност.
Дачич смята за важно и това, че нито една членка на СС не е била против свикването на заседанието, но напомни, че САЩ, Великобритания, Франция, Полша и Холандия са искали закрита сесия, докато желанието на Сърбия заседанието да е открито са подкрепили Русия, Китай, Екваториална Гвинея, Етиопия, Боливия и Казахстан.

Превод и редакция: Иван Христов