Атина. Медиите в Гърция следят отблизо посещението на министър-председателя Алексис Ципрас в столицата на преименуваната си съседка –Република Северна Македония. Наред с информация за официалната част и целите на визита, средствата за масова информация не крият очакванията си от откриването на „нова ера“ в отношенията между Атина и Скопие от първото след подписването на Преспанското споразумение посещение на гръцки премиер в Македония. Агенция „Фокус“ представя някои от по-интересните коментари в медиите в Гърция.


Електронното издание на водещия атински ежедневник Iefimerida съобщава за първото след подписването на Преспанското споразумение посещение на гръцкия премиер Алексис Ципрас в Македония, като отбелязва, че той ще пристигне в Скопие с „почти половината от кабинета му“, а целта на визитата му е развитие на икономическите и търговските отношения между двете страни.
От редакцията поясняват и кои точно министри ще придружават Ципрас в македонската столица и привеждат подробно разписание на графика на гръцкия премиер по време на визитата.


„Посещението на министър-председателя на Гърция Алексис Ципрас в Скопие открива нова ера в отношенията със Северна Македония. Това е първото посещение на гръцки премиер в съседната страна, което той описа като историческо", предаде гръцката държавна информационна агенция ANA-MPA.
Посещението бележи ново начало в дипломатическите, икономическите, военните и енергийните отношения между двете страни с цел да ги насърчи в стратегически отношения. В този контекст, според дипломатически източници, ще възникнат значителни възможности за сътрудничество и съвместно развитие, станало възможно след подписването на Преспанското споразумение. „Това посещение е още една стъпка към консолидиране на водещата роля на Гърция в Югоизточна Европа като стълб на мира, стабилността и растежа", подчертават източниците на агенцията.
Два месеца след влизането в сила на договора за името в Скопие се предвижда провеждането на Първия върховен съвет за сътрудничество между Гърция и Република Северна Македония под председателството на премиерите на двете страни, допълва още агенцията.
Привежда се и информация за програмата на Ципрас в Скопие:
След пристигането си на летището в Скопие, премиерът на Гърция и десетчленната министерска делегация, която го придружава, ще бъдат отведени в сградата на македонското правителство за официално посрещане. След това Ципрас и Заев ще проведат среща. В същото време ще има и отделни разговори между министрите.
Ципрас ще бъде придружен от бизнес делегация от над 140 ръководители и представители на повече от 100 големи и средни гръцки предприятия. Сред компаниите са Mytilineos Group, Intracom, Motor Oil, Prometheus Gas, GEK Terna, Hellenic Petroleum, Aktor, Apivita, PPC, DESFA, ,itan, Viohalco, Sidenor S., Alpha Digital, Alumil S.A., Malamatinas & Son S.A. и Ohonos Snack S.A.
По време на двустранните контакти ще бъдат подписани споразумения, а по-конкретно:
- План за действие за задълбочаване и засилване на сътрудничеството между двете страни - включително широк списък от области на сътрудничество;
- Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната между Министерството на отбраната на Гърция и Министерството на отбраната на Република Северна Македония;
- Споразумение за установяване на гранично-пропускателен пункт между двете страни;
- Меморандум за разбирателство между Министерството на външните работи и Секретариата по европейските въпроси на правителството на Република Северна Македония за ускоряване на процеса на присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз;
- Меморандум за сътрудничество на министерствата на транспорта;
- Меморандум за разбирателство за развитие на пътната и железопътната връзка Солун-Скопие-Табановце.


„Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас ще се срещне със своя колега от Северна Македония Зоран Заев в Скопие с надеждата да постави началото на нова ера в двустранните отношения между двете страни след Преспанското споразумение“, коментират в редакцията на електронното издание на атински ежедневник Protothema, като подчертават, че Ципрас пристига в Скопие с „подаръци“.
Весникът отбелязва, че преди пристигането на Ципрас в Скопие на сградата на правителството в центъра на столицата бе поставен надпис с новото име на страната - „Република Северна Македония“. „Но дори и местните медии в Скопие се чудят дали ще останат там след края на „гръцкото кацане“, както средствата за масова информация в страната описват пристигането на атинската делегация“, твърди изданието.


„В стремежа си да смекчи негативните реакции на Преспанското споразумение у дома, министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас ще посети столицата на Северна Македония с цел да засили позициите си и да очертае перспективите си“, коментират в редакцията на електронното издание на водещия атински ежедневник Kathimerini.
Очаква се двете страни да подпишат споразумения в областта на икономиката, отбраната, инфраструктурата и транспорта като част от усилията за засилване на икономическото сътрудничество.
Двете външни министерства ще подпишат меморандум за ускоряване на присъединителния курс на Северна Македония към Европейския съюз. Меморандуми ще бъдат подписани и от органите за гражданска авиация на двете страни и от енергийните компании - гръцкият оператор на газова мрежа (DESFA) и корпорацията за използване на енергийните ресурси на Северна Македония MER. Освен това ще бъде подписана сделка за откриване на нов граничен пункт в района на Промахон-Майден.
При първото си официално посещение в Скопие, откакто балканската страна промени името си, Ципрас и неговият колега Зоран Заев ще свикат първия съвет за сътрудничество, за да проучат начините за изграждане на партньорства в широк кръг области.
Ципрас няма да бъде единственият, който се стреми да спечели политически точки у дома, тъй като Заев също така разчита на посещението на гръцкия премиер, за да засили позициите си. Припомня се, че след три седмици в Северна Македония ще се проведат президентски избори, като надеждите са постът да бъде предаден на лице, което не се противопоставя на Преспанското споразумение, както прави настоящият държавен глава Георги Иванов.

Редакция: Тереза Герова