София. Румънското председателство на Съвета на ЕС ще надгражда върху работата на българското и австрийското. Това каза посланикът на Румъния Йон Гъля във встъпителната си реч по време на представянето на приоритетите на Румънското председателство на Съвета на ЕС, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„Бихме искали отново да поздравим Българското председателство за успеха му и да благодарим на България и специално на вицепремиера Екатерина Захариева за подкрепата и за много близкия обмен на опит по темата, свързани с подготовката на председателството“, заяви посланик Гъля.
Той посочи, че Румънското европредседателство ще се проведе във време на важни предизвикателства – Брекзит и преходът към нов законодателен и институционален цикъл след евроизборите. „И в този контекст забележителност на нашето председателство ще бъде неформалната среща в Сибиу на 9 май. Ние виждаме тази Среща на върха като важен момент да изпратим послание за единство в рамките на съюза. По този начин Румъния желае да изрази силна подкрепа за напредване на Европейския проект. В този смисъл многогодишната финансова рамка ща бъде водещ фактор в нашето председателство“, заяви посланикът.
Гъля обясни, че румънската програма се осланя на убеждението, че всяка визия за бъдещето трябва да бъде изградена около основните принципи и ценности, които представляват основата на ЕС. „Това е причината, поради която мотото на председателството e „Сближаване – обща европейска ценност“. Работната програма ще се основава на четири приоритета. Първата е Европа на конвергенция – осигуряване на равноправно развитие на всички граждани и държави-членки чрез повишаване на конкурентноспособността и намаляване на различията в развитието, социалният напредък, насърчаване на свързаността и цифровизацията и укрепване на промишлената политика. Второто е по-безопасна Европа – сближаване на държавите-членки, изправени пред нови предизвикателства в областта на сигурността, като миграцията ще продължи да бъде интензивно дискутирана тема. Третият приоритет е Европа като по-силен глобален актьор - чрез насърчаване на политиката на разширяване в Западните Балкани, чрез Източното партньорство в подкрепа на Черноморския регион и засилване на глобалната роля на Европа и чрез изпълнението на Глобалната стратегия. Четвъртият ни приоритет е Европа на общите ценности – стимулиране на солидарността в ЕС чрез насърчаване на политики за борба с дискриминацията и насърчаване на младите хора да взимат участие в европейските дебати“, каза още той.
Румънският посланик посочи, че трябва да продължи да се отделя специално внимание на Западните Балкани. „Европейската перспектива на партньорите в региона трябва да бъде насърчавана в основа на собствените им достойнства и специфичните им критерии. Структуриран и траен диалог с младите хора в тази част на Европа ще допринесе за постигане на целите за присъединяване“, посочи Гъля. Той обясни, че ще се постави и специален акцент върху укрепването на отговорите на ЕС към европейските стремежи на Украйна, Грузия и Молдова.
Цветилена СИМЕОНОВА