Прищина. Посланикът на САЩ в Прищина Филип Коснет заяви, че 2019 година „трябва да бъде годината на всеобхватното споразумение“ в интервю пред косовския сръбски онлайн портал KoSSev. „Ако отношенията между Сърбия и Косово не се подобрят, ще стане още по-лошо. Наистина няма никаква възможност да се запази статуквото“, подчерта дипломатът.
Посланик Коснет изтъкна, че страната му иска да види „креативно, всеобхватно споразумение между двете страни“, което трябва да вземе предвид грижата за сърбите в Косово и тяхната сигурнос и това не може да бъде пренебрагнато.
„Не казах двамата президенти, защото това са демокрации и има нужда от повече от двама души“, отбеляза той и посочи, че „САЩ не дават празен чек“, което означава, че „Вашингтон няма да подкрепи всичко, за което се споразумеят двете правителства“.
В същото време, по думите на дипломатическия представител, Вашингтон не получава желания резултат и не се опитва да наложи какво трябва да представлява споразумението между Косово и Сърбия и неговата позиция не се различава много от европейската.
Посланик Коснет обясни, че американското правителство счита, че би било позитивна стъпка Косово да отмени вносните мита, с цел да създаде моментум, който да тласне диалога напред.
„Честно казано, мисля, че правителството в Прищина и правителството в Белград в миналото предприеха някои стъпки, за да покажат колко са твърди и за да получат преимущество срещу другата страна“, заяви посланикът на САЩ.
„Но сега съм по-заинтересован в това да видя какви стъпки са готови да предприемат двете страни, за да покажат колко са ангажирани с диалога“, посочи още той.
Дипломатическият представител заяви също, че правителството във Вашингтон, на първо място, е дълбоко ангажирано с това да помогне на своите приятели в Косово и Сърбия да намерят трайно, устойчиво, взаимно изгодно споразумение, от което ще спечелят и двете страни и което ще помогне за засилването на връзките им със Запада и САЩ.
„Това е една от причините да бъдем оптимистични. Не съм виждал САЩ да показват такъв ангажимент, такава енергичност и престиж, както по този въпрос. Трябва да кажа, че администрацията на Тръмп наблюдава замразените конфликти, както ги наричаме, по целия свят, и казва: „Трябва да разтърсим нещата. Сега трябва да постигнем напредък ”. Така че мисля, че ангажиментът на президента Тръмп е добре приет както в Сърбия, така и в Косово“, каза посланик Коснет.
„Така че, когато ме питате коя е причината за оптимизма, която имам предвид, считам, че в международната общност има силна подкрепа за постигането на прогрес. Смятам, че 2019 година трябва да бъде годината на всеобхватното споразумение. Ако отношенията между Сърбия и Косово не се подобрят, ще стане още по-лошо. Наистина няма никакъв вариант да бъде запазено статуквото. За мен е ясно, че все повече гласове от Косово участват в процеса. Чрез формирането на държавна делегация, ние видяхме много по-широко представителство в процеса, включително част от политическата опозиция. Гласът на всички общности, включително на сръбските граждани в Косово, трябва да бъде чут. Това не е моментът да седим отстрани и да критикуваме. Това е моментът за тях да се включат. Това е бавен, сложен процес, но аз смятам, че е важно, докато продължават преговорите с Белград, всички в Косово и Сърбия да разберат, че преговарящите говорят в един глас. И аз смятам, че през 2019 година ще видим всеобхватно споразумение“, подчерта посланик Коснет.

Превод и редакция: Иван Христов