Велико Търново. В последните години Велико Търново се е превърнал в магнит за чуждестранни инвеститори и нови жители. Това заяви при среща с кмета на града Даниел Панов постоянният представител на Световната банка у нас Фабрицио Дзарконе, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Велико Търново. Той уточни, че Общината има изключително добре разработен икономически модел, който води до растеж на града и подобряване на човешкия капитал. Той припомни, че в момента у нас има отлив на инвеститори, но в старопрестолния град действа точно обратна тенденция. „Това, което видяхме днес, при посещението си, е че градът привлича и хора, млади хора, така, че той отново е магнит. Това е един обратен параграф 22 – създават се добри условия, които водят нови хора, които пък остават и това генерира такава среда, която привлича още млади хора. Също така разбрах и, че раждаемостта се е повишила, което само по себе си е повод за празнуване“, каза още Фабрицио Дзарконе.
От своя страна кметът Панов уточни, че Велико Търново е един от бързо развиващите се градове у нас и посочи, че е договорено да се ползват добри практики от други европейски населени места, които вече са минали по този път. Той допълни и, че въпреки, че Търново е малък град всички международни анализи и доклади, в които той е споменат, го определят като успешен модел. „Това, което коментирахме във връзка с проблемите в местната власт бе свързано със спирането на програмата за саниране на многофункционалните жилищни сгради. Да, може би методът на този проект не беше добър. Може би трябваше да се определят жилищата и жителите на съответната община. Но в крайна сметка Националното сдружение на общините в България НСОРБ) направи няколко модела, които може да се взаимстват, както от Минситерство на регионалното развитие, така и от Министерството на финансите, да продължи програмата. Имаме решение на общото събрание на НСОРБ, че бихме подкрепили такова продължение“, каза още Панов.
Той посочи, че към момента има внесени и одобрени документи са саниране на 57 нови сгради в страната. Другият проблем, който отново е на дневен ред , е свързан с осигуряване на повече средства за четврътокласната пътна мрежа в страната. Увеличението през настоящата година е 10 млн. лв. за цялата страна, като са искани 100 млн.
Луиза ТРАНЧЕВА