София. След над 3-часово заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема корупция по високите етажи на властта не бе постигната обща политическа декларация. След заседанието президентът Румен Радев заяви, че участниците са имали разминавания във въпросите за измеренията на корупцията във висшите публични длъжности, че са отхвърли предложенията му за анкетна комисия за апартаментите. Той уточни, че не е имал намерение да свиква КСНС, но поведението на институциите са разкрили криза на държавността. Държавният глава призова българите към нетърпимост и непримиримост към всички прояви на корупцията и към бездействието на държавните институции. По думите му „Апартаментгейт“ не може да се лекува с оставки, тъй като те са достатъчни за партиите, но не и за държавата. Той поясни, че си е отменил поканата към заместник-председателя на КПКОНПИ заради публикации, че той има същите проблеми като Пламен Георгиев.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че на КСНС всички са решили да не излизат с общо становище, след което и Корнелия Нинова е вдигнала ръка. Борисов посочи, че той е „за“ анкетна комисия за апартаментите. „След КСНС чух преразкази, които не отговарят на истината. Имаше много предложения, но това, което ни се предложи, предполагам писано от Иво Христов, беше просто предизборен подарък за Корнелия Нинова“, подчерта премиерът. Той посочи, че само като е видял как се споглеждат Корнелия Нинова и Иво Христов, му е станало ясно кой е писал предложенията. По думите му още с влизането си Корнелия Нинова е дала тон с това, че се крадат по 10 млрд. на година. „Попитах я откъде е взела цифрата. Помолих президента да е арбитър на финансисти, моите и нейните, да видим откъде идва цифрата“, коментира Борисов. „Дори аз не бих си позволил да кажа, че те са крали по 10 млрд. лева в техните управления“, изтъкна премиерът. „Попитах я откъде идва сметката - тя каза, че някъде в Европа се говори. Това й беше отговорът“, каза още Борисов. Министър-председателят благодари на медиите и посочи, че от БСП в такава ситуация казват, когато се произнесат институциите тогава ще взимаме решения. „Било „яростно бранене на статуквото“ - на кое статукво? На тази 115-годишна партия ли? Ние сме партия на 10 години“, заяви Бойко Борисов. Премиерът каза това във връзка с думите на лидера на БСП Корнелия Нинова на излизане от КСНС заяви, че е била свидетел на бранене на статуквото със зъби и нокти. По думите й вътре са се чули мнения, че медиите сте виновни и тези, които изнасят информация са виновни, но не и наистина политици, които евентуално са се облагодетелствали от властта. „Нашата позиция е промяна на цялото това статукво. Казах в какви посоки – нов закон, нови лица, които да се борят с корупцията“, заяви още Нинова. БСП предложиха изцяло нов Антикорупционен закон, промяна за правомощията на главния прокурор и правила за избор на двамата европейски прокурори.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Д-р Даниела Дартикова изрази надежда, че КСНС ще даде знак на колегите й от опозицията, че е разумно, ако имат намерение да променят законодателството, да се върнат в парламента. Тя посочи, че декларацията на президента е съдържала внушения, които не кореспондират с реалноситте и обслужват определени политически интереси. Според нея управляващите са показали политическа воля и морал за борба с корупцията.
От „Воля“ обясниха, че не са подкрепили декларацията, защото тя е била в помощ на предизборната кампания на БСП.
Преди КСНС лидерът на „Атака“ Волен Сидеров посочи, че Съветът по сигурността не се е събирал от близо една година. Сидеров отчете, че темата за корупцията, разбира се е важна и зададе въпроса как е свързана с националната сигурност. „Ако искате да питам и защо е по високите етажи. По високите етажи на властта обикновено са таванските помещения, а властта стои на втория етаж“, коментира Сидеров и уточни, че трябва да се разгледат и ниските етажи. Според него не са нужни нови закони, а нови хора.
Деница КИТАНОВА