София. АБВ настоява за вот на недоверие към правителството. Вариантите са два: свързани с цялостната политика на държавата и с решенията по превъоръжаването на военновъздушните ни сили. Това съобщи ръководството на партията по време на пресконференция. „Ще представим на две от парламентарно представените сили „БСП за България“ и ДПС, които демонстрират опозиционност, нашите обосновани предложения за вот на недоверие към кабинета. Първото е за цялостно творчество на правителството, заради провала му в редица сектори. Вторият вариант е свързан с модернизацията на Българската армия“, посочи лидерът на партията Румен Петков. Според него в доклада на военния министър за закупуването на нов боен самолет има достатъчно основания за искането на такъв вот, тъй като в документа се посочват поне пет несъответствия с изискванията на държавата за закупуване на такъв тип бойна техника. „Първо ние сме задали едни условия, с които изолираме две от най-големите световни компании за производство на изтребители. За да осигурим неучастието им в конкурса ни, вземаме решение в Народното събрание и днес правителството иска парламентът да преосмисли това си решение. Това е не просто национално предателство за момента, но и за в бъдеще. Защото 15 млн. лв. повече ще плащат нашите ВВС годишно, ако са въоръжени с F-16, в сравнение с друг тип самолети. За това много важно е г-н Каракачанов да излезе и да коментира всеки един от текстовете, които е подписал“, каза още той.
По време на срещата зам.-председателят на АБВ Любомира Ганчева, представи по-подробно мотивите на партията за искания вот на недоверие за цялостна политика. „За 2018 година, третият управленски мандат на ГЕРБ бе белязан от непрестанни оценки за системни провали във всяка една сфера. Тези провали дават своя резултат - обществото става все по-бедно, а проблемите в държавата се умножават и засилват. В областта на демографската и социална политика ситуацията придобива все по-зловещи измерения, водещи до рекордно висока смъртност, ниска раждаемост и най-високите нива на бедност в ЕС“, посочи Ганчева. Тя обясни, че според ръководството на партията правителството води неефективна политика в сектор „Здравеопазване“, а по въпросите, свързани с външните ни отношения, действията са неадекватни. Любомира Ганчева изтъкна, че България присъства, но не участва в ЕС и НАТО.
От партията посочиха още като мотиви за вот на недоверие още проблемите в Агенцията по вписванията, фалита на застрахователна компания „Олимпик“, чумата по свинете и дребните преживни животни, неяснотата по въпроса за енергийната независимост на страната.
Според председателя на АБВ-Младежи Пламена Заячка, българското правителство е изменило на националните интереси при оттеглянето на страната ни от процеса за името на Македония. Тя припомни, че България е първата страна, която признава независимостта на Република Македония, но през изминалите от тогава 27 години, не е изградена стратегия за развитие на отношенията на двете страни. По думите ѝ подобни действия не биха могли да защитят интересите на българите, които са се самоопределили като такива на територията на Северна Македония.
Даяна ДЮЛГЕРОВА